Yatan hastalarda düşme riski değerlendirme ölçeklerinin etkinliğinin karşılaştırılması – bir kalite iyileştirme çalışması
Comparison of fall risk assessment scales in inpatients–a quality improvement study
  1. Tez No: 651605
  2. Yazar: ORHUN EFE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURCU BALAM YAVUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, İç Hastalıkları, Geriatrics, Internal diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Düşme, fonksiyon kaybı, morbidite ve hatta mortaliteye yol açabilen, önlenebilir mortalite sebepleri arasında sayılan ve yaygın görülen, kompleks bir geriatrik sendromdur. Hastanede yatan özellikle yaşlı hastalar olmak üzere tüm hastalarda düşme olayları ciddi sonuçlar doğurabilmektedir. Bu konuda risk belirleme ölçekleri, beklenen düşmelerin öngörülmesi ve önlenmesi için sıklıkla kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı Hacettepe Üniversitesi Erişkin ve Onkoloji hastanelerinde yatan 18 yaş ve üzeri hastalarda düşme açısından risk faktörlerinin belirlenmesi ve hastalara risk değerlendirme ölçekleri uygulanarak testlerin sensitivite ve spesifitelerinin, pozitif ve negatif prediktif değerlerinin belirlenmesi; Johns Hopkins Düşme Riski Değerlendirme Aracı ve STRATIFY Risk Belirleme Aracı'nın Türkçe güvenirlik ve geçerlik çalışmalarının yapılmasıdır. Çalışmaya 391 hasta dahil edildi, her hastaya düşme risk değerlendirme formu, Hendrich II, Johns Hopkins ve STRATIFY ölçekleri uygulandı, uygun hastalara Zamanlı Kalk ve Yürü Testi yapıldı. Analiz sonuçlarına göre 16 (%4) hastada düşme meydana geldi, tek değişkenli analizlerde acil yatış varlığı, Charlson komorbidite indeks skoru, dahili servislerde yatış varlığı, ilaç sayısı, yatış gün sayısı, Clinical Frailty Scale ve FRAİL ölçeği skorları, diyabet ve lösemi varlığı, son 1 ay içerisinde düşme öyküsü, nörolojik hastalık, delirium/ajitasyon, görme bozukluğu, yardımcı cihaz, düşme korkusu ve bakıcı düşme grubunda anlamlı olarak daha yüksek bulundu. JHFRAT ve STRATIFY ölçeklerinin Türkçe versiyonlarının yüksek test-tekrar uyumu ve orta derecede bağımsız gözlemciler arası uyum gösterdiği saptandı. Her iki ölçeğin de geçerliği kanıtlandı, güvenirliği ise orta derecede ama istatistiksel olarak anlamlı uyum tespit edilerek onaylandı. Lojistik regresyon analizinde STRATIFY (OR=8,63, %95 CI: 2,75-27,1) ve JHFRAT (OR=10,08, %95 CI: 1,18-86,15) ölçeklerinin diğer faktörlerden bağımsız olarak düşmeyi öngördüğü gösterildi. ROC analizinde JHFRAT ölçeğinin en yüksek prediktif değere sahip olduğu görüldü, ölçek yatan hastalarda risk değerlendirme ölçeği olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Falls are common and complex geriatric syndrome that can lead to loss of function, morbidity and even mortality. Risk assessment scales are frequently used to predict and prevent expected falls. This study aims to determine the risk factors for falls in hospitalized patients aged 18 years and over and to determine the sensitivity and specificity, positive and negative predictive values of the scales. Furthermore, Johns Hopkins Fall Risk Assessment Tool and the STRATIFY Risk Assessment Tool were adapted to Turkish and their reliability and validity assessments were made. 391 patients were included in the study, fall risk assessment form, Hendrich II, Johns Hopkins and STRATIFY scales were applied to each patient, and Timed Get Up and Go Test was performed to eligible patients. According to the analysis, falls occurred in 16 (4%) patients. Presence of emergency hospitalization, Charlson comorbidity index score, presence of hospitalization in internal medicine wards, number of medications, number of days of hospitalization, Clinical Frailty Scale and FRAIL scale scores, diagnosis of diabetes and leukemia, history of falling in the last month, neurological disease, delirium/agitation, visual impairment , walking aid use, fear of falling, and presence of caregiver were found to be significantly higher in the fallers group in univariate analyses. Turkish versions of the JHFRAT and STRATIFY scales were found to have high test-retest reliability and moderate inter-observer reliability. The validity of both scales was demonstrated, and the reliability was moderately but statistically significant. In logistic regression analysis, STRATIFY (OR = 8.63, 95% CI: 2.75-27.1) and JHFRAT (OR = 10.08, 95% CI: 1.18-86.15) tools were significantly associated with falls. According to the ROC analysis, the JHFRAT scale was found to have the highest predictive value, and the scale can be used as a risk assessment scale for hospitalized patients.