Performance evaluation of photovoltaic panel technologies using a designed multi-photovoltaic panel power measurement system
Tasarlanan çoklu fotovoltaik panel güç ölçüm sistemi kullanılarak fotovoltaik panel teknolojilerinin performanslarının değerlendirilmesi
- Tez No: 651606
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN KIVRAK, DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN KUSETOĞULLARI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tez çalışması, atmosferik parametrelerin ve fotovoltaik (PV) panellerin üretilen gücünün ölçümü için geliştirilmiş yeni bir çoklu Fotovoltaik Panel Ölçüm ve Analiz Sistemini (PPMAS) sunmaktadır. Deneysel bir çalışma ile birlikte sunulan bu tasarlanan sistem, PolyCrystalline (Poly), MonoCrystalline (Mono), Copper Indium Selenide (CIS) ve Cadmium Telluride (CdTe) temelli dört yeni ve dört eski PV panel teknolojisinin performansını gerçek-zamanlı olarak aynı atmosferik koşullar altında değerlendirmektedir. PPMAS sistemi Türkiye'de Ankara ili Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'ne kurulmuştur. Tasarlanan PPMAS, 1) Fotovoltaik panel ölçüm alt-sistemi (PPMS), 2) Meteoroloji ölçüm alt-sistemi (MMS) ve 3) Veri toplama alt-sistemi (DAS) olmak üzere üç farklı alt sistemden oluşmaktadır. PPMS, PV paneller için güç üretimini ölçmek için kullanılır. MMS, farklı sensör türlerini içerir ve rüzgar hızı, rüzgar yönü, dış ortam sıcaklığı, nem, ortam ışığı ve panel sıcaklıkları dahil olmak üzere atmosferik koşulları belirlemek için tasarlanmıştır. PPMS ve MMS ile ölçülen değerler, DAS alt sistemi kullanılarak bir veri tabanında saklanır. Ölçüm doğruluğunu iyileştirmek için PPMS ve MMS kalibre edilmiştir. Bu çalışma aynı zamanda dört yeni ve dört eski PV panelin dış mekan performans testlerine odaklanmaktadır. Ortalama aylık panel verimliliği Mono-yeni, Poly-yeni, CIS-yeni ve CdTe-yeni PV paneller için sırasıyla yüzde 8.46, 8.11, 5.65 ve 3.88 olarak hesaplanmıştır. Ayrıca eski panellerin aylık ortalama panel verimleri aynı sırayla yüzde 8.22, 7.85, 5.35 ve 3.63 olarak hesaplanmıştır. Deneysel sistemden elde edilen test sonuçları, istatistiksel olarak incelenmiş ve PV panellerin performansını, aylık panel verimlilikleri açısından, analiz etmek için tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a new multi-Photovoltaic Panel Measurement and Analysis System (PPMAS) developed to measure atmospheric parameters and generated power of photovoltaic (PV) panels. The designed system presented with an experimental study evaluates the performance of four new and four old PV panel technologies, which are based on PolyCrystalline (Poly), MonoCrystalline (Mono), Copper Indium Selenide (CIS), and Cadmium Telluride (CdTe) in real-time, under same atmospheric conditions. The PPMAS system is installed in Yildirim Beyazit University, Ankara Province, in Turkey. The designed PPMAS consists of three different sub-systems which are 1) Photovoltaic Panel Measurement sub-system (PPMS), 2) Meteorology measurement sub-system (MMS), and 3) Data acquisition sub-system (DAS). PPMS is used to measure the power generation for PV panels. MMS involves different sensors, and it is designed to determine atmospheric conditions, including wind speed, wind direction, outdoor temperature, humidity, ambient light, and panel temperatures. The measured values by PPMS and MMS are stored in a database using the DAS sub-system. In order to improve the measurement accuracy, PPMS and MMS are calibrated. This study also focuses on outdoor testing performances of four new and four old PV panels. Average monthly panel efficiencies are estimated as 8.46, 8.11, 5.65, and 3.88 in percentage, for new Mono, new Poly, new CIS, and new CdTe PV panels, respectively. Moreover, the average monthly panel efficiencies of old panels are calculated as 8.22, 7.85, 5.35, and 3.63 in percentage, in the same order. Test results obtained from the experimental system are also statistically examined and discussed to analyze the performance of PV panels in terms of monthly panel efficiencies.