Investigation of blown material effects on thermal conductivity and insulation thickness on refrigerators
Buzdolaplarında şişirici malzemenin ısı iletim katsayısı ve yalıtım kalınlığı üzerindeki etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 651607
  2. Yazar: GİZEM DURU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK KUMLUTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Enerji verimliliğinin ve sürdürülebilirliğin her geçen gün daha da önem kazanması sebebiyle, buzdolabı yalıtımı için kullanılan malzemelerden beklentiler artmıştır. Poliüretan ise günümüzde en yaygın kullanılan yalıtım malzemelerindendir. Isı yalıtımını arttırmak için poliüretan üzerinde yoğunlaşan çalışmalardan biri de şişirici ajan seçimidir. Şişirici ajan, malzemenin içindeki hava katkı oranını etkilediği için toplam ısı geçiş katsayısını ve yalıtım performansını etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Bu çalışmada; bir buzdolabının ısıl tasarımı ve poliüretana eklenen şişirici ajanların bu ısıl tasarıma etkisi parametrik olarak hesaplamalı akışkanlar mekaniği kullanılarak incelenmiştir. Çalışmada incelenen şişirici ajanlar pentan ve LBA malzemeleridir.
Özet (Çeviri)
As energy efficiency and sustainability become more important with each passing day, the expectations of the materials used for refrigerator insulation have increased. Polyurethane is one of the most common insulation materials today. The choice of blowing agent is a significant subject which is focused on polyurethane to increase the thermal insulation. The blowing agent is among important factors on the total heat transfer coefficient and insulation performance because of its effect on the air additive rate in the polyurethane foam. In this study; the thermal design of a refrigerator and the effect of the blowing agents in the polyurethane on this design were investigated by the computational fluid dynamics. The blowing agents investigated in this study are pentane and LBA materials.