Towards a society of control? Transformations in functional music and biopolitical modulation of everyday experiences
Kontrol toplumuna doğru mu gidiyoruz? İşlevsel müzikteki değişimler ve gündelik deneyimlerin biopolitik modülasyonu
  1. Tez No: 651634
  2. Yazar: BARIŞ ALPERTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEDİM KARAKAYALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 355
Özet
Mevcut çalışma günümüz toplumlarında, iktidar ve kontrolün gizli fakat etkili bir biçimde ifa edilme yollarına, işlevsel müziğin tarihsel incelemesi yardımıyla açıklık getirme denemesidir. Bu amaç doğrultusunda, çalışma, endüstri-öncesi, endüstriyel, post-endüstriyel ve dijital diye adlandırılabilecek, dört tarihsel evre saptar – ki bu tarihsel evrelerde, her biri kendine has nitelikler ve programlama teknikleri içeren işlevsel müzik biçimleri, parçası oldukları toplumların sosyal, politik ve ekonomik örgütlenmelerinde, önemli aktörler ve aracılar olarak rol üstlenmektedir. İşlevsel müziğin düzenleyici olanaklarını teorik çerçevesi olarak belirleyen bu çalışma, daha sonra her bir işlevsel müzik türünün nitelikleri, kullanımları ve işlevlerini ayrıntılı bir biçimde ortaya koyma yönünde ilerler. Bu çalışmanın mevcut literatüre yapmış olduğu en büyük katkı, alanda yapılmış pek çok çalışmanın aksine, son zamanlarda popülerlik kazanmış dijital müzik ile etkileşim ve dinleme platformlarını da fonksiyonel müziğin evrimleşmesinin bir parçası ve devamlılığı olarak tanımlıyor olmasıdır. İşlevsel müzğin dijital olarak üretim ve tüketiminde etken olan bu yeni tekniklerin geniş bir tarihsel perspektif doğrultusunda ele alımı bize göstermektedir ki, modern toplumlarda, tıpkı Deleuze'ün (1992) de önceden gözlemlediği gibi, iktidar ve kontrol ilişkileri kapalı alanların sınırlarını aşmakta ve daha zor farkedilebilen ama daha yayınık ve seyyar bir nitelik kazanmakta, dolayısıyla da“disiplin toplumlarından”“kontrol toplumlarına”doğru bir geçişe işaret etmektedirler. Fakat, kontrol teknolojilerinin egemenlik alanının genişlemesi aynı zamanda, dijital müzik servislerini günlük hayatlarında sıklıkla kullanan üyeler nezdinde, fiziksel ve zihinsel refahlarını düzenlemek ya da gündelik ve sıradan etkinliklerini müzik yolu ile zenginleştirmek gibi çok yaratıcı ve iktidar odakları tarafından önceden sezinlenemeyen yeni pratiklerin de ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The present study constitutes an attempt to flesh out and render visible some of the peculiarly concealed yet effective ways in which power and control are exercised in contemporary societies through a historical investigation of functional music. To that end, it identifies four specific historical stages – namely, pre-industrial, industrial, post-industrial, and digital – wherein different forms of functional music, each embodying a unique set of attributes and programming techniques, act as key agents and mediators in the organization of the social, political and economic structures of their respective periods. Taking this regulatory affordance of functional music as its theoretical framework, the study then proceeds to demonstrate the particular characteristics, uses, and functions of each type of functional music. One of the most significant contributions this research makes to the existing body of literature is to contextualize the recently popularized modes of online musical experience and user interactions with digital music streaming services as a continuation and part of the evolutionary trajectory of functional music as opposed to considering them as a separate social and cultural phenomenon like most studies in the field has thus far done. An analysis of these new techniques of digital production and consumption of functional music from a broader historical perspective suggests that the recent surge in uses of online media, in accordance with Deleuze's (1992) previous observations, is indicative of a transition from disciplinary societies towards“societies of control”, in which power and control moves beyond the confines of enclosed spaces and begin to be exercised in less discernible yet more diffuse and mobile manners. However, such expansion in the scope and domain of technologies of control also brings with it, often in unforeseen ways, novel and experimental forms of resistance by users, who frequently utilize digital functional music as part of an on-going self-care project, whereby they innovatively use playlists to modulate their physical and mental well-being as well as sonically enriching and aestheticizing their everyday contexts and otherwise mundane routine activities.