Analyzing motivation and experience of visitors: A case study of Cermodern Art Center
Ziyaretçilerin motivasyon ve deneyim analizi: Cermodern Sanat Merkezi vaka çalışması
- Tez No: 651635
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL ÖZDORA AKŞAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzecilik, Museology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medya ve İletişim Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışma Türkiye, Ankara'da bulunan CerModern Sanat Merkezi'nin ziyaretçilerinin motivasyon ve deneyimlerine odaklanmaktadır. Temel konu, hangi durumun insanları merkezi ziyaret etmeye motive ettiğini ve ziyaretleri sırasında ne deneyimlediklerini anlamak üzerinedir. Ayrıca, sanat merkezinde sergi ziyaretçilerinin artırılması konusunda özel etkinliklerin etkisinin anlaşılması da hedeflenmektedir. Bu tez araştırması,“itme ve çekme faktörleri kuramı”ve“kaçış-arama çatallanma modeli”olmak üzere iki teorik modelin zeminine dayanmaktadır. Bu örneklem çalışmasında, anket çalışması ve bireysel görüşmeler yoluyla yapılan nitel ve nicel araştırmalar, motivasyon ve deneyim arasındaki ilişkiyi incelemek için veri toplanmasını sağlamıştır. İlk anket ziyaretlerin nedenlerini gösteren itme motivasyonlarına odaklanmış ve merkeze yeni varan ziyaretçilere uygulanmıştır. İkinci anket ise merkezde zaman geçirmiş olan ziyaretçilere verilmiştir. Anket bulguları ise tanımlayıcı istatistik analizi ile bireysel görüşmeler yoluyla elde edilmiştir. Bu tez çalışması, ziyaretçi motivasyonu ve deneyimi açısından önemli sonuçlar ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the motivation and experience of visitors in CerModern Art Center, located in Ankara Turkey. The main concern is to understand which state motivates people to visit the Center, and what they experience there during their visits. It is also aimed to find the effect of special events in increasing the number of visitors to art centers. This thesis is based on two theoretical concepts the push-pull factor theory and the escape-seeking dichotomy. Qualitative and quantitative research conducted through surveys and interviews enabled data to be collected to examine the relationship between motivation and experience of visitors. The first survey focused on the push and pull motivations showing the reasons for visits and it was administered to visitors when they just arrived at the center. The second survey was the experience questionnaire and it was completed by visitors who spent time in the center. Survey findings were analyzed via descriptive statictics and the interviews. This thesis revealed significant results about visitors' motivation and experiences.