The active participation of the Russian women in the Great War
Büyük Savaşta aktif rol alan Rus kadınları
  1. Tez No: 651633
  2. Yazar: CANSU ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KIRIMLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez, Birinci Dünya Savaşı sırasında Rus kadınlarının savaş seferberliğine olan aktif katılımını ele almaktadır. Kökenleri, 1854-1856 yıllarında Kırım Savaşı esnasında kurulan 'Merhametin Kızkardeşleri'yle (Sisters of Mercy) bağdaştırılacağı gibi Rusya'daki genel kadın hareketlerinde de izlenebilir. Savaş cephelerinde gönüllü hemşire ve asker olarak çalışan öncü kadınların faaliyetlerinden ve ekonomideki kritik rollerinden anlaşılacağı üzere, Rus kadınlarının Birinci Dünya Savaşına seyirci olarak kalmadığı açıkça görülmektedir. Merhametin Kızkardeşleri yaralı ve hasta askerlerin tıbbi tedavisine katkıda bulunurken, Kadın Ölüm Taburu (Women's Battalion of Death), Rus askeri tarihinde eşi görülmemiş bir kadın savaş birimi örneği oluşturmuştur. Birçok ikincil kaynak ve monografinin yanı sıra, kadın hareketlerinin gerekçeleri ve deneyimlerini araştırmak için birkaç Rus ve İngiliz kadının günlükleri ve mektupları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis attempts to inquire the active participation of the Russian women in the war effort during the First World War. Its origins can be traced back in the Sisters of Mercy which had been established during the Crimean War in 1854-1856 as well as in the general movements of women's rights in Russia. An examination of the activities of pioneer women who worked as volunteer nurses and soldiers in the battlefronts, not to mention their critical role in the economy, clearly demonstrates that Russian women were by no means passive bystanders during the First World War. While the Sisters of Mercy did contribute to the medical treatment of the wounded and sick soldiers, the Women's Battalion of Death constituted an unprecedented example of a female combat unit in the Russian military history. Apart from a number of secondary sources and monographs, the diaries and letters of several Russian and English women have been utilized in order to inquire their motives and experiences.