Laden uçucu yağ bileşiklerinin enkapsülasyonu ve antimikrobiyal özellikleri
Encapsulation and antimicrobial propertiese of laden essential oil compounds
- Tez No: 651641
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Kimya Mühendisliği, Biotechnology, Chemical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Cistus türlerinin farklı bölümleri geleneksel olarak çeşitli mikrobiyal bozukluklar ve enfeksiyonlar için bir çare olarak halk hekimliğinde kullanılmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, Cistus familyasına ait laden bitkisinin kimya, gıda ve kozmetik sanayileri için değerli bir ürünü olan laden reçinesinin eldesi, içerisindeki biyoaktif bileşenlerin izolasyonu, antimikrobiyal özelliklerinin belirlenmesi, saflaştırılması ve saflaştırılan bu yüksek katma değerli uçucu bileşiklerin kararlılığı artırılmış kimyasal hammadde olarak kullanılabilirliğini sağlamak amacıyla stabilizasyonunu mümkün kılacak yeni tekniklerin geliştirilmesidir. Antioksidan kapasitesi, meyveler, sebzeler, şaraplar, çaylar, yağlar vb. gibi çeşitli bitki materyallerinin kalitesini belirleyen en önemli ve en yaygın kullanılan parametredir. Son yıllarda özellikle doğal kaynaklardan elde edilen antioksidanlar giderek daha fazla kullanılır hale gelmektedir. Bu tezde de labdanum uçuğu yağ bileşiklerinin aynı anda hem değişen elektrik alanı varlığında siklodekstrin inklüzyon kompleksi oluşturularak seçimli enkapsülasyonu ile stabilizasyonu hem de bu sayede bu bileşiklerin saflaştırılması çalışılmıştır. Değişen elektrik alanı varlığında gerçekleştirilen bu yeni yöntemde siklodekstrin molekülleri oyuklarına çeşitli bileşiklerin seçimli enkapsülasyonu ile inklüzyon bileşikleri/kompleks bileşikleri başarılı bir şekilde oluşturulmuştur. Çalışmanın ilk bölümünde, Cistus yapraklarının ham ekstresi antioksidan ve antimikrobiyal aktivitelerini belirlemek için elde edilmiştir. Daha sonra uçucu bileşikler hidrodistilasyon ve hekzan kullanılarak elde edilmiştir. Cistus yağı, modifiye edilmiş bir Clevengerda cistus bitkisinin yaprakları kullanılarak taze malzemenin hidrodistilasyonuyla elde edilmiştir. Oluşan bulanık karışım nötralize edilerek sulu özü ile gum adı verilen katı kısmı ayrıştırılmıştır. Gum verimi % 1 olarak belirlenmiştir. Elde edilen bileşenin etil alkol ile ekstresi sonucu resinoid adı verilen bileşen elde edilmiştir. Sonuçlarımız Cistus sp.'de uçucu bileşenlerin varlığını ortaya koymuştur. Elde edilen sonuçlar neticesinde Cistus bitkisinin seçilen mikroorganizmalara karşı antimikrobiyal aktiviteye sahip olduğu gözlemlenmiştir. Saflaştırma ve stabilizasyonun aynı anda gerçekleştirildiği yeni bir yöntem bu tez ile ilk kez gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Different parts of the Cistus species are traditionally used in folk medicine as the attainment of for various microbial disorders and infections. The main purpose of this study is to obtain laden resin, which is a valuable product of laden plant belonging to the Cistus family for chemistry, food and cosmetic industries, isolation of bioactive components, determination of antimicrobial properties and purification. In addition, it is the development of new techniques that will enable the stabilization of these highly value-added volatile compounds that are purified in order to ensure their usability as chemical raw materials with enhanced stability. Antioxidant capacity is the most important and widely used parameter that determines the quality of various plant materials such as fruits, vegetables, wines, teas, oils, etc. In recent years, obtaining antioxidants from natural sources has increased. In this thesis; Labdanum volatile oil compounds were purified as by selective encapsulation simultenously. Inclusion compounds / complex compounds were formed by selectively encapsulating various compounds in the cavities of the cyclodextrin molecules in this method, which enabled the stabilizaton of these compounds with the formation of cyclodextrin inclusion complex in the presence of a changing electric field. In the first part of the study, extract of Cistus leaves was obtained to determine their antioxidant and antimicrobial activities. After that, volatile compounds were extracted using hydrodistilation and hexane. Cistus oil was obtained by hydrodistillation of fresh material using leaves of a modified Clevengerda cistus plant. The resulting turbid mixture was neutralized and the aqueous extract and the solid part called gum were separated. Gum yield was determined as 1%. As a result of the extraction of acquired compound with ethyl alcohol, the component called resinoid was obtained. Our results revealed the presence of volatile components in the Cistus plant. In consequence of the obtained results, it was observed that Cistus plant has antimicrobial activity against selected microorganisms. With this thesis, a new method has been developed in which purification and stabilization are performed in the same method for the first time.