Ametabol Lepisma saccharina (Thysanura:Lepismatidae) ve Holometabol Bombyx mori (Lepidoptera:Bombycidae) böcek türlerinde immün sistem hücrelerinin karşılaştırmalı incelenmesi
A comparative study on immune system cells of ametabol Lepisma saccharina (Thysanura: Lepismatidae) and holometabol Bombyx mori (Lepidoptera: Bombycidae)
  1. Tez No: 651644
  2. Yazar: GÜRHAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ARIKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, ametabol tür, Lepisma saccharina'nın ve holometabol tür, Bombyx mori'nin gelişim evrelerinin (larva, pupa, ergin) hemolenfinde bulunan immün sistem hücrelerinin saptanması, elde edilen bulguların türler arasında karşılaştırılması yapılmıştır. Hemositler morfolojik olarak ışık mikroskobunda incelenip büyüklükleri ölçülmüştür. Lepisma saccharina'da prohemosit ve plazmatosit olmak üzere toplam 2 hemosit tipi; Bombyx mori' nin tüm gelişim evrelerinde prohemosit, plazmatosit, granülosit, ve önositoit olmak üzere toplam 4 hemosit tipi tespit edilmiştir. Prohemositlerin temel hemosit tipi olarak her iki türde de diğer hemosit tiplerinden daha küçük hücreler olduğu saptanmıştır. Plazmatositler, Bombyx mori'de oval ya da sferik; Lepisma saccharina'da ise genellikle sferik şekilde gözlenmiştir. Bombyx mori'nin tüm gelişim evrelerine ait hemolenfte granülositler yaygın olarak görülürken önositoitler çok az bulunmaktadır. Buna karşın, Lepisma saccharina'nın hemolenfinde granülosit ve önositoitler gözlenmemiştir. Bombyx mori'de varyans analizi sonuçlarına göre, granülositlerde uzunluk ve büyüklük açısından gelişim evreleri arasında tespit edilen farklılık istatistiki açıdan anlamlı bulunmuştur, granülosit dışındaki hemosit tiplerinde ise uzunluk ve büyüklük açısından gelişim evreleri arasında istatistiki açıdan anlamlı bir ilişki görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the immune system cells in the developmental stages (larva, pupa, adult) of the nonmetabolic species, Lepisma saccharina and holometabolic species, Bombyx mori were determined and the findings were compared between the species. Hemocytes were examined morphologically under a light microscope and their size was measured. In Lepisma saccharina, a total of 2 hemocyte types as prohemocyte and plastocyte; In all developmental stages of Bombyx mori, a total of 4 hemocyte types, including prohemocyte, plastocyte, granulocyte, and oenocytoid, were detected. Prohemocytes were found to be smaller cells than other hemocyte types in both types as the basic hemocyte type. Plasmatocytes are oval or spherical in Bombyx mori;, they are generally spherical in Lepisma saccharina. While in hemolymph of Bombyx mori granulocyte is common, there is little oenocytoid. On the other hand, granulocytes and eocytocytes were not observed in the hemolymph of Lepisma saccharina. According to the analysis of variance in granulocytes, the difference between the developmental stages in terms of length and size was found to be statistically significant. It was found that hemocyte types other than granulocytes were not related to developmental stages in terms of length and size.