Gebelerde üriner sistem enfeksiyonlarına yönelik öz bakım davranışlarının geliştirilmesi programının etkililiği
Effectiveness of the self-care behavior development program for urinary tract infections in pregnant women
  1. Tez No: 651691
  2. Yazar: ESRA ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Amaç Araştırma, Orem'in Öz Bakım Modeli'ne temellendirilmiş ''Üriner Sistem Enfeksiyonlarına Yönelik Öz Bakım Davranışlarının Geliştirilmesi Programı"nın gebelerdeki davranış değişikliğine etkisini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Yöntem Araştırmada deney (33) ve kontrol (34) grubu olmak üzere iki grup bulunmaktadır. Deney grubu, Orem Öz Bakım Modeli 'ne göre temellendirilmiş programa dahil edilmiştir. Program, gebelikte anatomik, fizyolojik ve hormonal değişiklikler, üriner sistem enfeksiyonları ve korunma önlemlerini kapsamlı olarak içermektedir. Deney ve kontrol gruplarında veriler yüz yüze görüşme ve telefon ile görüşme yapılarak toplanmıştır. Verilerin toplanmasında, Gebe Tanıtım Formu, Gebe İzleme Formu, Genital Hijyen Davranışları Envanteri (GHDE) ve gebelerin rutin laboratuvar tetkikleri kullanılmıştır. Bulgular Araştırmamızda, grupların program öncesi aldıkları GHDE puanları benzerdi. Program sonrasında gruplar arasında GHDE puanları arasında deney grubu lehine istatistiksel anlamlılıkta fark bulundu. Grup içi karşılaştırmada kontrol grubunda program öncesi ve sonrası GHDE puanında istatistiksel olarak anlamlılık saptanmazken, deney grubunda program öncesi ve program sonrasında GHDE puanları arasında istatistiksel anlamlılık saptandı. Sağlık davranışları alanında gruplar arası karşılaştırmada özellikle vajinal akıntı kokusunun GHDE puanı yüksek olan deney grubu lehine, vajinal akıntı renginde ise deney grubunda grup içi karşılaştırmada program sonrası grubun lehine istatistiksel anlamlılıkta fark saptandı. Sonuç Üriner sistem enfeksiyonlarına yönelik öz bakım davranışlarının geliştirilmesi programına dahil edilen gebelerin öz bakım uygulamalarında ve sağlık davranışlarında belirgin fark olduğunu çalışmamızın sonuçları açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Gebelerde sağlık davranışları geliştirmeye yönelik standardize bakım programların oluşturulması ve geliştirilen programların kanıt temelli çalışmalarda test edilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim The research was conducted in order to reveal theeffect of“Self-Care Behaviors Development Program for Urinary Tract Infections”prepared according to Orem's Self-Care Model on behavioral changes inpregnant women. Method There are two groups in the study, namely the experiment (33) and the control (34) group. The experimental group was included in the program based on the Orem Self Care Model. The program includes anatomical, physiological and hormonal changes during pregnancy, urinary system infections and preventive measures. In the experimental and control groups, the data were collected byface-to-face interview technique and telephone interviews. Pregnant Information Form, Pregnant Monitoring Form, Genital Hygiene Behavior Inventory (GHBI) and routine laboratory testsof pregnant women were usedto collect data. Findings Inourstudy, the GHBI scores of the groups before the program were similar. After theprogram, a statistically significant difference was found between GHBI scores in favorof the experimental group between the groups. In the intergroup comparison, there was no statistically significant difference between the pre-program and post-program GHBI scores in the control group, while statistical significance was found between the pre-program and post-program GHBI scores in the experimental group. In the comparison between the groups in the field of health behaviors, a statistically significant difference was found infavor of the experimental group with a high GHBI score for vaginal discharge odor, and in favor of the group after the program inthe intragroup comparison inthe color of the vaginal discharge. Result The results of ourstudy clearly reveal that there is a significant difference inthe self-care practices and healthbehaviors of pregnant women includedin a systematic program. For thisreason, we concluded that standardized programs fordeveloping health behaviors should be establishedand all women should be included inthe programs developed inthis field.