Ciddi ruhsal bozukluğu olan bireylerde fiziksel iyilik durumunu belirlemek için sağlığı geliştirme profili'nin türkçeye uyarlanması
Turkish adaptation of health improvement profile to determine the status of physical well-being in individuals with severe mental illness
- Tez No: 651692
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA YASEMİN KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Araştırmanın amacı ciddi ruhsal bozukluğu olan bireylerin fiziksel sağlık durumunu tanılamak amacıyla geliştirilen Sağlığı Geliştirme Profilini Türkçeye uyarlamak ve SGP'nin ilk kullanımına ilişkin pilot sonuçları vermektir. Araştırma, metodolojik yöntemle tanımlayıcı ve kesitsel araştırma tipinde gerçekleştirildi. Sağlığı Geliştirme Profili Kadın ve Erkek formlarının kapsam geçerlilik indeks değerleri 0,97 olarak belirlendi ve dil eşdeğerliliği sağlandı. Araştırmanın örneklemini, formun madde sayısının beş katı alınarak 280 birey oluşturdu. Veriler, araştırmacı tarafından bireysel özellikler formu ve Sağlığı Geliştirme Profili kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemiyle toplandı. Ruhsal bozukluğu olan bireylerin %57,1'i fiziksel sağlığı ile ilgili bir sorununun olduğunu ifade etti. Fiziksel sağlık sorunu olan bireylerin %58,1'i fiziksel hastalık tanısı aldığı; %41,9'unun ise fiziksel şikayetleri olduğu görüldü. Bireylerin %20,4'ünün diyabeti, %10,8'inin kardiyovasküler hastalığı, %9,7'sinin hipertansiyonu, %9,7'sinin ortopedik hastalık tanısı mevcut iken fiziksel şikayetleri olanların %26,9'unun mide, %25,4'ünün ağrı, %25,4'ünün solunum ve %22,4'ünün kardiyovasküler şikayetleri mevcuttu. Sağlığı Geliştirme Profili parametrelerine göre yapılan gruplar arası karşılaştırmalarda; şizofreni ve diğer psikotik bozukluğu olan bireylerin 3 saatten daha az uyuduğu; bipolar bozukluk tanısı olan bireylerin daha fazla alkol tükettiği; majör depresif bozukluk tanısı olan bireylerin ise 8 saatten daha fazla uyuduğu, daha fazla sigara kullandığı, kafein aldığı ve düzensiz cinsel aktivitede bulunduğu tespit edildi. Sonuç olarak, ruhsal bozukluğu olan bireylerde fiziksel sağlık sorunlarının ele alınması gereklidir. Bu nedenle, ruh sağlığı ve psikiyatri hemşireleri fiziksel tanılamaya önem vermeli ve bütüncül yaklaşım ile bakım sağlamalıdır. Sağlığı Geliştirme Profili, ruhsal bozukluğu olan bireylerin fiziksel sağlığını tanılamak için ruh sağlığı ve psikiyatri hemşireleri tarafından kullanılabilecek uygun bir tanılama aracıdır.
Özet (Çeviri)
This study's aim was to adapt the Health Improvement Profile, which was developed to evaluate the physical health of individuals with severe mental illness, into Turkish; and o give pilot findings regarding the first use of SGP. The study was conducted as a descriptive cross-sectional study applying the methodological method. The content validity index values of the Health Improvement Profile Female and Male Forms were determined as 0.97 and linguistic equivalence was achieved. The study's sample consisted of 280 individuals, taking five participants for each item in the forms. The data were collected using the Individual's Characteristics Form and the Health Improvement Profile by the researcher via face-to-face interviews. In this process, 57.1% of individuals with mental illness stated that they had a physical health problem, and 58.1% of the individuals with physical health problems had a physical diagnosis while 41.9% of them had only physical complaints. While 20.4% of the individuals had diabetes, 10.8% had cardiovascular disease, 9.7% had hypertension, and 9.7% had an orthopedic disorder; among those with physical complaints, 26.9% had stomach, 25.4% had pain, 25.4% had respiratory, and 22.4% had cardiovascular complaints. In the intergroup comparisons according to the Health Improvement Profile parameters, individuals with schizophrenia and other psychotic disorders slept less than 3 hours, individuals with bipolar disorder consumed more alcohol, and individuals with major depressive disorder slept more than 8 hours, smoked more and consumed more caffeine, and practiced safe sex less consistently. As a result, physical health problems should be addressed in individuals with mental illness. Therefore, psychiatric mental health nurses should emphasize importance to physical assessment and provide care with a holistic approach. The Health Improvement Profile is an appropriate assessment tool that can be used by psychiatric mental health nurses to identify the physical health of individuals with mental illness.