Vibration absorbers as controllers
Titreşim kontrolünde titreşim yutucular
  1. Tez No: 65171
  2. Yazar: LEVENT ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EŞREF EŞKİNAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Bu tezin amacı, birden fazla sinüzoidal dış etkene maruz kalan yapılarda, titreşim kontrolünün sağlanmasına yönelik method geliştirmektir. Bu tip yapılan temsilen hem ayrık hem de sürekli sistem modelleri kullanılmış ve analiz edilmiştir. Titreşim kontrolünün bir aracı olarak titreşim yutucu kavramı tanımlanmış ve yutucu performansı ile yutucu parametreleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Optimal parametre değerlerinin bulunmasına yönelik, özellikle kontrol sistem tasarımlarında kullanılan devre biçimlendirme tekniğine benzer bir yöntem geliştirilmiştir. Bu method daha sonra aktif kontrol sistemi tasarımına yönelik olarak da kullanılmıştır. Sistemde, minimum kontrol harcayıp maksimum titreşim minimizasyonu sağlayan optimal emici yerinin tespitine yönelik bir kriter de geliştirilmiştir. Çok serbestükli sistemler ve birden fazla yutucu içeren sistemler de analiz edilmiştir. Son olarak da, yaklaşımın geçerliliği çeşitli uygulama çalışmalarıyla sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The aim of this thesis is to study the vibration control of the structures exposed to multiple sinusoidal disturbances. As representatives of such structures, both discrete- and continuous system models are used and analyzed. As a means for vibration control, the 'vibration absorber' concept is introduced and the relationship between absorber performance and absorber parameters is investigated. A technique, similar to the loopshaping technique used in the control system design, is developed in order to find the optimum absorber parameters. Use of this method is then extended to the design of active controllers. Moreover, a criterion is developed to select the optimum absorber location in the system for minimum control effort with maximum vibration absorbtion. Multi degree of freedom systems and systems with multiple absorbers are also analyzed. And finally, the effectiveness of the approach is demonstrated with case studies.