Anton Pavloviç Çehov'un oyunları ve 'Bozkır' adlı öyküsündeki sıfat-fiillerin dil bilgisel ve semantik yapı ve özellikleri
Linguistic and semantic features and structures of adjective-verbs in Anton Pavlovic Chekhov's plays and 'Steppe'
- Tez No: 651714
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HADİ BAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada Rus dilinde özel bir konuma sahip olan sıfat-fiiller incelenmiş ve yazar Anton Pavloviç Çehov'un eserlerinde yer alan sıfat-fiillerin semantik ve dil bilgisel özelliklerine göre sınıflandırması yapılmıştır. Sıfat-fiiller (Причастия) Rus dilbilimciler arasında geçmişten günümüze kadar tartışma konusu olmuştur. Konuşmanın hangi bölümünde yer alması gerektiği sorusu sıfat-fiillerin hem sıfat hem de fiillerin özelliklerini paylaşmasından kaynaklanmaktadır. Cümlenin öğelerinden biri olan sıfat-fiiller fiilden türeyip sıfata dönüşen ve ismi niteleyen kelimelerdir. Bu nedenle sıfatlar gibi değişmekte ve niteledikleri isme bağlı kalmaktadırlar. Edebi eserlerde ve günlük dilde sıkça kullanılan sıfat-fiiller Anton Çehov için de sıkça kullanılan cümlenin öğelerindendir. Hayatını insanların mutluluğuna adayan yazar doktor olduktan sonra da edebiyatla ilişkisini kesmemiş ve ömrünün sonuna kadar piyesler ve öyküler yazmıştır. Bu eserlerinde de sıfat-fiilleri sıkça kullanmıştır. Çehov'un da eserlerinde yer verdiği sıfat-fiiller ise semantik ve dil bilgisel özellikleri bakımından aktif ve pasif olarak iki grupta yer alır ve daha sonra alt başlıklara ayrılırlar.
Özet (Çeviri)
His thesis work is devoted to adjectival verbs, which have a special position in Russian language grammar, and to the study of adjectival verbs in the works of the writer Anton Pavlovic Chekhov. Adjectival verbs (Причастия) have been the subject of debate among Russian linguists from the past to the present. The question of which part of the speech should be included arises from the fact that adjective-verbs share characteristics of both adjectives and verbs. The middle, which is a special part of speech, is the word that derives from the verb and becomes an adjective and qualifies the noun. For this reason they change like adjectives and stick to the noun they attribute. The adjective-verbs frequently used in literary works and in everyday language is a frequently used speech section for Anton Chekhov. The writer, who devoted his life to the happiness of people, did not break his relationship with literature after becoming a doctor and wrote plays and stories until the end of his life. He often used adjective-verbs in his works. The adjective-verbs, on the other hand, are active and passive in terms of semantic and grammatical features, and are then subdivided.