Pros and cons of e-learning while learning English as a foreign language (EFL)
Yabancı dil olarak ingilizce öğrenirken e-öğrenmenin artı ve eksileri
  1. Tez No: 651716
  2. Yazar: BETÜL DEMİRCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKTAY AKARSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı, bir yabancı dil olarak İngilizce öğrenirken e-öğrenmenin artı ve eksilerini araştırmaktır. Bu amaçla çalışmada e-öğrenmenin tarihsel süreci ve bir yabancı dil olarak İngilizce öğrenirken önemi kısaca özetlenerek, e-öğrenmenin artı ve eksileri, çevrimiçi öğrenenlerin karşılaştıkları olası güvenlik sorunları ve öğrenenlerin sosyal medya kullanım amaçları tartışılmaktadır. Çalışmada Becker'ın 'E-öğrenme Anketi'nden uyarlanan bir anket kullanılmıştır. Çalışmanın katılımcıları, Türkiye'de Atatürk Üniversitesi'nde İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde okuyan 66 öğrencidir. Bu çalışmanın sonuçları tüm katılımcıların yıllardır internet kullandığını göstermektedir. Katılımcıların çoğu internet üzerinden İngilizce dil yeteneklerini geliştirmektedirler ve internete erişim sağlamak için çoğunlukla taşınabilir dijital teknolojileri tercih etmektedirler. Güncel İngilizce kaynaklara kolay erişim, kişinin kendi hızında öğrenmesi, zaman ve mekanda esneklik, seyahat ve konaklama maliyetlerini ortadan kaldırması katılımcılar tarafından çoğunlukla hemfikir olunan e-öğrenmenin artıları arasındadır. E-öğrenmenin başlıca dezavantajları ise sosyal izolasyon, anında dönüt alamama, e-öğrenmeye karşı negatif tutumlar, tek başına çalışma alışkanlığı eksikliğinden kaynaklanan planlama zorlukları, ve teknik eğitim ve destek eksikliğinden kaynaklanan dijital teknolojileri kullanma korkusudur. Çevrimiçi öğrenenlerin karşılaştıkları güvenlik sorunları şu şekilde sıralanabilir: kasti yanlış bilgilendirme, bilginin silinmesi, kişisel veri hırsızlığı, kötü amaçlı yazılım ve virüsler, istenmeyen sayfalar ve reklamlar. Ayrıca hem sosyal medyayı İngilizce dil yeteneklerini geliştirmek için kullananlar hem de sosyal medyanın zaman tüketici olduğunu düşünenler vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explore pros and cons of e-learning while learning English as a Foreign Language (EFL). For this reason, historical process of e-learning and importance of e-learning while learning EFL are briefly summarized, and pros and cons of e-learning, possible security problems faced by online learners and purposes of learners' use of social media are discussed in the study. A questionnaire adapted from Becker, titled 'E-learning Questionnaire' was used in the study. The participants of the study are 66 students studying English Language and Literature at Atatürk University in Turkey. The results of this study show that all participants have been using the Internet for years. Most of the participants improve their English language skills through the Internet, and they mostly prefer portable digital technologies to access the Internet. Easy access to updated English resources, learning at one's own pace, flexibility in time and place, and eliminating travel and accommodation costs are among the pros of e-learning mostly agreed by the participants. The main disadvantages of e-learning are social isolation, not getting instant feedback, negative attitudes towards e-learning, planning difficulties as a result of lack of self-study habits, and fear of using digital technologies resulting from lack of technical training and support. The security problems online learners face can be listed as follows: deliberate misinformation, deletion of information, personal data theft, malware and viruses, and unwanted pages and advertisements. Also, there are both those who use social media as a tool to improve their English language skills and those who think that it is time-consuming.