Fen bilimleri eğitimi yüksek lisans öğrencilerinin uzaktan stem eğitimi ve bu kapsamda gerçekleştirilen uygulamalar hakkındaki görüşleri
Dinstance stem learning of the master students in science education and their thoughts on the scope of the applications carried out during
  1. Tez No: 715751
  2. Yazar: KEYLANUR ERGENÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAY PEKBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Dünyada ve ülkemizde yaşanan, Covid-19 küresel salgını ile uzaktan eğitim gerekli ve zorunlu hale gelmiştir. Küresel salgın sürecinde uzaktan eğitim ilköğretim, ortaöğretim ve yükseköğretimde avantaj ve dezavantajlarıyla kullanılmıştır. Bu süreç ile birlikte ülkemizde uzaktan eğitim çalışmaları gelişmekte ve yenilenmektedir. STEM eğitimi ile ilgili çalışmalar hem ulusal hem uluslararası düzeyde oldukça yaygın yapılmakta iken uzaktan STEM eğitimi ile ilgili özellikle ulusal literatürde sınırlı sayıda çalışmaya rastlanmıştır. Buradan hareketle bu çalışmada fen bilimleri eğitimi yüksek lisans öğrencilerinin uzaktan STEM eğitimi ve bu kapsamda gerçekleştirilen uygulamalar hakkındaki görüşlerini incelemek amaçlanmıştır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması kullanılmıştır. Araştırmada incelenen durum, fen bilimleri eğitimi yüksek lisans öğrencilerinin uzaktan STEM eğitimi ve bu kapsamda gerçekleştirilen uygulamalar hakkındaki görüşleridir. Çalışma, 2020-2021 eğitim-öğretim yılının güz döneminde Türkiye' de Batı Karadeniz Bölgesindeki bir kamu üniversitesinin Eğitim Fakültesi Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Anabilim Dalı'nda yüksek lisans yapan 7 yüksek lisans öğrencisi ile çevrim içi olarak gerçekleştirilmiştir.Uzaktan STEM eğitimi dersi yüksek lisans öğrencileri ile birlikte ilk beş hafta teorik, 3 hafta uygulamalı etkinlikler şeklinde toplam 8 hafta sürmüştür. Çalışmada, uzaktan STEM eğitimi ile ilgili görüşlerin belirlenmesi amacı ile veri toplama aracı olarak açık uçlu görüşme formu kullanılmıştır. Görüşme formu uzaktan STEM eğitimi ve bu süreç ile ilgili 14 soru içermektedir. Yüksek lisans öğrencilerine açık uçlu görüşme formu mail yolu ile iletilmiştir. Öğrenciler cevapları tekrar mail yolu ile araştırmacıya ulaştırılmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi yöntemi ile incelenmiştir. Fen Bilimleri yüksek lisans öğrencilerinin görüşlerinden elde edilen bulgular: uzaktan STEM eğitimin olumlu ve olumsuz yönleri, uzaktan STEM etkinliklerinin bireysel olarak gerçekleşmesinin avantajları ve dezavantajları ile yüksek lisans öğrencilerinin uzaktan STEM eğitimi dersi ile ilgili önerileri şeklinde temalar halinde sunulmuştur. Yüksek lisans öğrencileri süreçte zamandan ve mekândan tasarruf sağlamayı, dersi tekrar izleyebilme şanslarının olmasını, bilgi ve belgelere kolay ulaşımı, sağlık riski barındırmaması gibi durumları olumlu bulurken; grup çalışması yapamamayı, etkileşimin az olmasını ve dersin teoride kalması gibi durumları ise olumsuz buldukları görülmüştür. Uzaktan STEM etkinliklerinin bireysel olarak gerçekleşmesi sayesinde özgün tasarımların ortaya çıktığını, bireysel ve hızlı karar verdiklerini, iletişim sıkıntısı yaşamamaları gibi durumları avantaj olarak belirtmişlerdir. Ayrıca malzeme temini sıkıntısı yaşanması grup çalışmaması yapamama, zaman kaybı yaşama gibi durumların da dezavantaj olarak belirtmişlerdir. Yüksek lisans öğrencileri dersin etkinliğini attırabilmek için yapılacak tasarımın ders öncesinde ödev olarak atılmasını, kodlama eklenmesini, STEM ile ilgili farklı kaynaklara yer verilmesi ve yüz yüze eğitimle yapılması gerektiğini önerdikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Distance learning became necessary and compulsory with the Covid-19 global pandemic. During the pandemic, distance learning is being used in elementary, middle and higher education with its advantages and disadvantages. Distance learning studies, in our country, are being improved and renewed within this process. While studies on STEM education are common in both national and international literature, a limited number of studies on distance STEM education were encountered in the national literature. In this regard; this study aims to investigate the views of science graduate students regarding distance STEM education and its applications. Case study method is used in this study. In this study, the case is the opinions of the science graduate students, on the distance STEM education and its applications in this regard. Study is carried with the participants from 7 science master's students at a public university in the Western Black Sea area of Turkey during the fall semester of the 2020–2021 academic years. The distance STEM education, performed with the master's degree students, was carried out as five weeks theoretically and eight weeks applied. An open-ended viewform was used as a data collection tool in this study to reveal graduate students' views on distance STEM education. The form includes 14 questions. The students filled the form electronically. The data collected via e mail was reviewed by the content analysis. Thefindings on the opinions of the graduate students are divided under the themes such as; pros and cons of the distance STEM education, the advantages and the disadvantages of individual practices of distance STEM and the opinions of the master's degree students on the distance STEM learning. According to the opinions of the Master's degree students it is seen that; being able to re watch the lectures, easy access to the information and documents, saving time and having zero health risks made it look positive while not being able to participate in the group work individually, the lack of interactivity and seeing only the theoretical part of the lectures made their negative views on the study. As the advantages of the distance STEM activities are stated as; thanks to the activities being carried on individually, original designs, quick and individual decision makings and not having any communicational problems; the disadvantages are stated as; having lack of material, not being able to make a group work, wasting time. It is also seen that the master's degree students recomended that; in order to increase the productivity of the lectures, the design should be sent as an assignment before the lecture, an addition of coding, providing other references about STEM and making it face to face are better for the progress.