Demokrat Parti döneminde yaşanan toplumsal olayların gençliğe yansımaları (1957-1960)
The reflections of social events on youth in the Demokratic Party period (1957-1960)
  1. Tez No: 651722
  2. Yazar: ŞERMİN ÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Türkiye'de 1946 yılında çok partili hayata geçişle beraber, gençlik yapılanmalarında da ciddi değişimler yaşanmıştır. Söz konusu dönemde kurulup resmiyet kazanan gençlik kuruluşları; iç ve dış politikada, eğitimde, ekonomide, sosyal, kültürel vb. alanlarda ses çıkarmaya başladıkları gibi, bu resmi kimliklerle kedilerine olan güvenleri de artmıştır. 1957-1960 yılları arasında, içte Atatürk ilkelerinin koruyuculuğunu üstlenerek, dışta ise Kıbrıs Meselesine olan yaklaşımlarıyla milliyetçi bir çizgi oluşturmuşlardır. Aynı dönemde dünyayı kasıp kavuran Rock and Roll ve Strip-Tease dansları Türkiye'deki gençler arasında da popüler hale gelmiştir. Gençlik kuruluşlarını fikir ayrılığına düşüren bu dansların yasaklanması için büyük kampanyalar düzenlenmiştir. Bu dönemde üniversitede yaşanan krizlerin tesiri altında da kalan gençler, zamanla iktidar karşıtı, muhalefet destekçisi bir çizgiye kaymıştır. Bu durum öyle bir hal almıştır ki; 1960'lara gelindiğinde kitlesel öğrenci hareketlerine dönüşmüştür. Önü kesilemeyen kitlesel öğrenci hareketlerine damgasını vuran“Ordu gençlik el ele”sloganları 27 Mayıs Askeri darbesiyle sonuçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the transition to the multi-party system in Turkey in 1946, significant changes were experienced in youth reconstruction as well. In addition to expressing their opinions in domestic and foreign policy, education, economy, social and cultural domains; the youth organizations that were established and officialized in the period in question gained more self-confidence with these official identities. Between the years 1957 and 1960, they formed a nationalist path by assuming the protection of Atatürk's principles at home and with their approach to the Cyprus Issue in the world. In the same period the ravaged world of Rock and Roll and Strip-Tease dancing became popular among young people in Turkey. Important campaigns were organized to ban these dances, which dissented the youth organizations. During this period, under the influence of the crises at the university, the young people gradually shifted to an anti-government, supportive opposition line. This situation progressed in such a way that it turned into a mass student movement by 1960s. The slogans of“Army, youth hand in hand”, leaving a mark on the inexorable student movements, resulted in the Military Coup of May 27.