Almatı bölgesi'nin (Kazakistan) turizm coğrafyası
Tourism geography of Almaty region (Kazakhstan)
  1. Tez No: 651721
  2. Yazar: SOFIYA AZIZOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNAY KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Turizm, Geography, Tourism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bölgesel Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Almatı'nın eski adı Jetisu olup burası hala tarihi öneme sahiptir. Jetisu adlandırılması bölgenin sahip olduğu İle, Karatal, Biyen, Aksu, Lepsi, Baskan, Sarkand gibi yedi ana nehir ile ilgilidir. Almatı Bölgesi Bağımsız Kazakistan Cumhuriyeti'nin güneydoğusunda yer alan idari ve bölgesel birimdir. Kuruluş tarihi 10 Mart 1932 yönetim merkezi Taldıkorgan şehri, toplam alanı 223.911 km2 ve bölgenin en yüksek noktası 6995 metre yükseklikte olan Tanrı Dağı Zirvesi'dir. Bölge 17 ilçe ve 3 bölgesel yönetime bağlı şehirlere bölünmüştür. Bölge fiziki coğrafi açıdan karmaşık bir yapıya sahiptir. Kuzeybatı kısmı yarı kurak ovalardan oluşur. Güneydoğusunda Tyan Şyan Dağ sisteminin bir parçası olan Jetisu ve Zailiysky Aladagı gibi iki ayrı dağ masifleri dizisi uzanır. Tüm kuzey kısmını 300-500 m yüksekliğinde kuzeye hafif eğilimli güney Jetisu veya Balkaş düzlükleri kapsamaktadır. Güney kısmı ise yüksekliği 5.000 m'ye kadar varan alanlarla doludur..Güney bölümünün tamamı yüksek sismik alandır. Almatı Bölgesi'nin doğal kaynakları şelaleler, kaplıcalar, ormanlar, dağlık alanlar, geniş su havzaları, hayvan varlığı çeşitliliği, bölgede farklı alanlarda turistik faaliyetleri yürütmek adına elverişlidir. Almatı'nın bölgesel merkezi Taldykorgan şehridir
Özet (Çeviri)
Jetisu, the old name of Almaty, is still of historical importance. The name Jetisu is related to seven main rivers such as Karatal, Biyen, Aksu, Lepsi, Baskan, Sarkand. Almaty Region is the administrative and regional unit located in the southeast of the Independent Republic of Kazakhstan.The establishment date is March 10, 1932, the administrative center of the city of Taldikorgan is the Summit of God Mountain, whose total area is 223.911 km2 and the highest point of the region is 6995 meters. The region is divided into 17 districts and 3 regional governed cities. The region is physically geographically complex. The northwestern part consists of semi-arid plains. Two separate series of mountain massifs extend to the southeast, such as Jetisu and Zailiysky Aladagi, which are part of the Tyan Şyan Mountain system. It covers the entire northern part, south of Jetisu or Balkaş plains with a slight tendency to the north with a height of 300-500 m. The southern part is filled with areas up to 5,000 m in height. The entire southern section is a high seismic area. The natural resources of the Almaty Region are suitable for waterfalls, hot springs, forests, mountainous areas, wide watersheds, animal diversity, and touristic activities in different areas of the region. The regional center of Almaty is the city of Taldykorgan.