Memory and mourning in The Last Man and Wittgenstein's Mistress
The Last Man ve Wittgenstein's Mistress romanlarında bellek ve yas
  1. Tez No: 651724
  2. Yazar: CEREN TURAN YALÇIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez Mary Shelley'nin Son İnsan ve David Markson'ın Wittgenstein'ın Metresi romanlarını Jacques Derrida'nın bellek, yas ve hayalet kavramları üzerine düşünümlerinin teorik çerçevesinde incelemektedir. Bu romanlarda bellek ve yas kavramları yazma eylemi ile iç içe geçmiştir. Bu metinler dünya üzerindeki son insan teması etrafında dönmesine rağmen, bu çalışma iki eserin de belleğe tutunan ve onu yazma eylemi aracılığıyla geleceğe yansıtmaya çalışan ve tarihin merhum figürlerinin ardından onların çalışmalarını okuyup hatırlayarak yas tutan yalnız bir yazarı resmettiğini ileri sürer. İki romanın yeryüzündeki son insanlar olarak tasvir edilen anlatıcıları, tarihin hayaletlerinden başka konuşacak kimsesi olmayan bir yazarın timsalidirler. Karşılaştırmalı ve yorumbilimsel bir çalışmanın sonucunda, bu tez Wittgenstein'ın Metresi romanı anlatıcısının Mary Shelley'nin başkalaşımı olarak vücut bulduğunu öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines two novels: The Last Man by Mary Shelley and Wittgenstein's Mistress by David Markson, from a theoretical perspective shaped by Jacques Derrida's reflections on memory, mourning, and ghosts. In these novels the concepts of memory and mourning are closely intertwined with the act of writing. Although these texts revolve around the theme of last human on earth, this study argues that both of them portray a solitary writer who clings to memory and tries to project it towards future by means of writing, and who mourns after the deceased figures of history by reading and remembering their works. Described as the last human beings on earth, the narrators of two novels are exemplars of a writer who has no one else to talk save the spectres of history. As a result of a comparative and hermeneutical study, this thesis argues that the narrator of Wittgenstein's Mistress emerges as a transfiguration of Mary Shelley.