A Case study on a failure of a retaining structure and consequence remedial design
Bir istinad yapısının göçmesi ve yeniden iksası üzerine bir vaka analizi
  1. Tez No: 65175
  2. Yazar: EREN EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN DURGUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
ÖZET BİR İSTİNAD YAPISININ GÖÇMESİ VE YENİDEN İKSASI ÜZERİNE BİR VAKA ANALİZİ Yüksek nüfuslu şehir merkezlerinde artan ranta bağlı olarak derin kazalara ihtiyacın artması, geleneksel istinat yapılarında değişmeye yolaçmıştır. Zemin ankrajlarıyla beraber istinat yapılan teknolojisinin ilerlemesi yeni bir hız kazanmış ve bunu takiben özellikle kazı kenarlarının ve şevlerin ıslahında kullanılan bir iksa sistemi olan zemin çivileme tekniği geliştirilmiştir. Bugün için özellikle sismik aktivitenin yoğun olduğu bölgelerde kazı iksası olarak zemin çivilerinin kullanılması batı ülkelerinde geniş kabul görmektedir. Bizim ülkemizinde deprem kuşağı içinde yeralması nedeniyle son yıllarda büyük şehirlerimizde benzer istinat yapılan uygulanmaya başlanmıştır. Zemin ankrajlama ve çivileme yöntemlerinin teknolojisi, zemin araştırması, tasannu, inşa aşamaları ve temel özellikleri bu çalışmada açıklanmıştır. Ayrıca öngerilmeli ankrajlarla zemine bağlanmış rijit bir istinat yapısının göçmesi ve aynı sathın zemin çivileme yöntemiyle yemden iksası bir vaka analizi olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A CASE STUDY ON A FAILURE OF A RETAINING STRUCTURE AND CONSEQUENCE REMEDIAL DESIGN Increase in demand for deep excavations in connection with extensive land utilization within densely populated areas and as a result of increasing value of the land have led to the revolation of traditional retaining structures. Development of retaining structures received a new impetus through the introduction of ground anchors and in advance an in situ soil reinforcement technique especially for retaining the side of an excavation or stabilizing a slope, soil nailing, have been evaluated. Today, soil nailing as a retaining system for excavations is a widely accepted method in the western countries especially where the seismic activity is the main concern. Since our country is in a seismically active region, similar retaining structures are being utilized for the excavations in the big cities in the last years. In this study the technology, ground investigation, design methods, construction process and fundamental aspects of behaviour of ground anchoring and soil reinforcing methods are explained. Also a case study on a failure of a tied- back retaining structure with prestressed anchors and consequence remedial design by soil nailing method is presented.