Effects of site improvement technique on seismic performance of geotechnical structures
Zemin iyileştirme yönteminin geoteknik yapılarının sismik performansı üzerinde etkisi
- Tez No: 770626
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE EDİNÇLİLER BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 269
Özet
İstinat duvarları, yaygın olarak kullanılan ve dünya çapında altyapı sistemlerinin önemli bileşenlerini oluşturan yapılardır. Yaygın olarak deprem bölgelerinde de inşa edilirler. Depremler bu geoteknik yapılarında çok fazla hasara neden olabilir. Bu yapılardaki hasarların önlenmesi önemli bir konudur. Dinamik yüklemeler altında göçmelerini önlemek için istinat yapılarına uygun maliyetli çözümler uygulanmalıdır. Hafif malzemelerin duvarın arkasında yastık tabakası olarak kullanılması, istinat duvar sisteminin sismik performansını iyileştirme yöntemlerinden bir tanesidir. Bu tezin amacı, farklı tip yastık malzemelerinin istinat duvarlarının sismik performansı üzerindeki etkilerini sarsma masası testleri yardımıyla araştırmaktır. Deneyler, 1/25 ölçekli istinat duvarı modeli ile yastık tabakası yerleştirilmeden ve yerleştirilerek gerçekleştirilmiştir. Deneysel çalışmada, yastık tabakası EPS geofoam ile lastik parçası ve kum karışımından oluşmaktadır. Deneyler, farklı yastık kalınlıkları, farklı EPS geofoam yoğunlukları, farklı kum-lastik parçası karışım oranları ve farklı yer hareketi özellikleri ile gerçekleştirilmiştir. Bahsedilen parametrelere bağlı olarak, yastık katmanı olan deney düzenekleri yastık yerleştirilmeden oluşturulan deney düzeneği ile karşılaştırılarak sonuçlar değerlendirilmiştir. Sonuçların yorumlanması, istinat duvarının sismik performansının yastık tipine hassas olduğunu göstermiştir. EPS geofoam içeren yastık tabakası duvarın sismik performansını iyileştirmede kum-lastik parçası içeren yastık tabakasına göre daha etkili olduğu gözlemlenmiştir. Ek olarak, daha kalın bir yastık tabakasının kullanılması, istinat duvarı sisteminin sismik performansını iyileştirilmesi, istinat yapısındaki hasarlarının önlenmesi ve deprem tehlikesini azaltılması için etkili bir çözüm olabilir.
Özet (Çeviri)
Earth-retaining structures are widely used in the man-made environment and compose the significant constituents of infrastructural systems worldwide. Besides, they have been constructed broadly in seismically active regions. Earthquakes can cause a lot of damage to geotechnical structures. The prevention of failures in these structures is an important issue. Cost-effective remedies can be applied to retaining structures in order to prevent them from failing under seismic loading. The use of lightweight materials behind the wall as a cushion layer is one of the methods to improve the seismic performance of the retaining system. The objective of this thesis is to investigate the effects of cushion type on the seismic performance of retaining walls by performing shake table tests. The experiments were carried out with a 1/25 scaled retaining wall model with or without a cushion layer. In the experimental study, the cushions were considered as EPS geofoam and a mixture of tire crumb and sand. Additionally, various parameters, such as cushion thicknesses, EPS geofoam densities, mixture ratios of sand-tire crumb mixture, and input characteristics, are also evaluated. The results were examined by comparing the cases having a cushion layer with the case without a cushion layer depending on mentioned parameters. The evaluation of the results indicates that the seismic performance of the retaining wall is very sensitive to cushion type. It is observed that the EPS cushions are more effective than the sand-tire crumb mixtures to improve the seismic performance of the wall. Additionally, the use of cushion layer with higher thickness can be an effective solution to improve the seismic performance of the retaining wall, prevent the future failure of the retaining structure, and mitigate earthquake hazards.