Diyabetik sıçan aorta kasının kasılma parametreleri üzerine pulslu manyetik alan ve antioksidanların etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of pulsed magnetic fields and antioxidants on the contraction parameters of diabetic rat aorta muscle
  1. Tez No: 651769
  2. Yazar: FATMA ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL ÖCAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Biyoteknoloji, Biophysics, Biotechnology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada, diyabetik sıçanların aort kaslarında meydana gelen deformasyona alternatif bir tedavi yöntemi olan pulslu manyetik alan ve antioksidanların kasılma parametrelerine, antioksidan enzim seviyelerine ve stres faktörlerine etkileri araştırıldı. Erkek 120 adet Wistar albino türü sıçan, her birinde 10 hayvan olmak üzere 12 gruba ayrıldı. Diyabet gruplarında diyabet olgusu, sıçanların kuyruk veninden 45 mg/dl/kg streptozotosin maddesi enjektesi edilerek geliştirildi. Pulslu manyetik alan gruplarında bulunan sıçanlar, 50 Hz frekanslı, 1 mT şiddetinde yatay yönlü pulslu manyetik alana 1 ay boyunca günde 1 saat maruz bırakıldı. Antioksidan gruplarında bulunan sıçanlara ise iki farklı antioksidan olan resveratrol ve pterostilben intraperitonal olarak 1 ay boyunca günün aynı saatinde enjekte edildi. Deney sonucunda sıçanların dekapite yöntemi ile kalplerinden kan alındı ve aort dokuları çıkarıldı. ELISA yöntemi ile antioksidan enzim seviyelerinin ve ısı şok protein seviyelerinin belirlendi.. Sıçanlarda izole edilen torasik aorta preparatları önce krebs çözeltisi bulunan organ banyolarında 60 dakika boyunca 1,5 g gerilim ile dengelenme periyodunda bekletildi. Sonra, 10-6 M KCL çözeltisi ile kasılma kuvvetleri (mg), 10-6 M ACh veya SNP ile gevşeme parametreleri (%) gözlendi ve bu parametreler BIOPAC MP35 sistemi ile kayıtlandı. Deney sonunda elde ettiğimiz bulgulara göre, diyabetik aortalı sıçanların kontrollere nazaran gevşeme sürelerinin daha kısa kasılma kuvvetlerininse daha fazla olduğu görülmüştür ancak manyetik alan ve antioksidan etkisinin uygulanan aortların kasılma kuvvetlerinde azalış ve gevşeme sürelerinde artış gözlenmiştir. İnvaziv olmayan pulslu manyetik alan ve antioksidan uygulamasının, diyabetik bireylerde kalp hastalıkları riskinin artmasını önlemeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of pulsed magnetic field and antioxidants on contraction parameters, antioxidant enzyme levels and stress factors, which is an alternative treatment method for deformation of diabetic rats in aortic muscles, were investigated. 120 male Wistar albino rats were divided into 12 groups, 10 animals in each group. In the determined groups, diabetes case was performed with intraperitoneally injection of streptozotocin substance. For pulsed magnetic field applications, rats were exposed to a horizontal magnetic field for 1 hour a day for 1 month in the 50 Hz frequency and 1 mT force. In antioxidant applications, two different antioxidant types were used as resveratrol and pterostilbene. Antioxidants were injected intraperitoneally into groups determined at appropriate doses for 1 month at the same time of the day. As a result of the experiment, blood was taken from the hearts of the rats by the decapitation method and aortic tissues were removed. The antioxidant enzyme levels and heat shock protein levels by ELISA method Thoracic aorta preparations isolated in rats were first kept in organ baths with Krebs solution for 60 minutes with 1.5 g tension during the equilibration period. Then, contraction forces (mg) with 10-6 M KCL solution, relaxation parameters (%) with 10-6 M ACh or SNP were observed and these parameters were recorded with the BIOPAC MP35 system. According to the findings we obtained at the end of the experiment, it was observed that rats with diabetic aorta had shorter relaxation times and higher contraction forces compared to controls, but a decrease in the contraction force of the aorta and an increase in the relaxation time were observed due to the magnetic field and antioxidant effect. It suggests that non-invasive pulsed magnetic field and antioxidant administration may help prevent the increased risk of heart disease in diabetic individuals.