Deneysel diyabet oluşturulmuş izole sıçan torasik aortasında agonistlere karşı vasküler düz kasın verdiği yanıtların incelenmesi
Investigation of the vascular responses of isolated thoracic aorta of STZ-diabetic rats to various agonits
- Tez No: 79812
- Danışmanlar: PROF. DR. NEJAT GACAR, DOÇ. DR. TİJEN UTKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Diyabetes mellitusun vasküler reaktivitede değişiklik meydana getirdiği bilinmektedir. Bu çalışmada İV streptozotosin (STZ, 50 mg kg“1 ) injeksiyonu ile diyabetik hale getirilmiş 8 haftalık diyabetik ve kontrol grubu sıçan torasik aortalannın vazodilatatör ve vazokonstriktör maddelere karşı endotele-bağımlı ve endotelden bağımsız yanıtları incelendi. Fenilefrin ile önceden kastırılmış diyabetik aorta halkalarında asetilkolinin (ACh, 10~8- 3.10 6M) endotele bağımlı gevşeme yanıtlarının kontrollerine göre anlamlı olarak azaldığı, ECjo değerinin istatistiksel olarak anlamlı olarak değişmediği; sodyum nitroprussidin (SNP, 10~10- 10~5M) endotelden bağımsız gevşeme yanıtlarının ve ECso değerinin kontrollerine göre anlamlı olarak değişmediği saptandı. Endotelin-1 (ET-1, 10~”-10~8M) ve serotonin ( 5-HT, 10~8-10"^M) kasılma yanıtlarının hem endoteli sağlam hem de endoteli tahrip edilmiş diyabetik aorta halkalarında kontrollerine göre anlamlı olarak azaldığı, EC30 değerlerinin ise anlamlı olarak arttığı saptandı. Diyabetik ve kontrol dokuların KC1 kasılma yanıtlarında ise istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmadı. Sonuç olarak; diyabette damar düz kasının reaktivitesinde değişme saptandı. Elde ettiğimiz sonuçlara göre, STZ diyabetik sıçanlarda ET-1 ve serotonine karşı azalmış yanıtlar ekstraselûler kalsiyuma bağlı olmayıp, reseptörlerin down regülasyonuna veya sürekli reseptör işgaline veya intrasellüler kalsiyum mobilizasyonunun azalmasına bağlı olabilir. Endotele bağımlı gevşeme yanıtlarından ise azalmış NO üretimi ve/veya salıverilmesi sorumlu olabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Diabetes mellitus is known to produce alteration in vascular reactivity. The present study investigated the responsiveness of endothelium-dependent and endothelium- independent vasodilator and vasoconstrictor substances on thoracic aorta from rats with 8-week streptozotocin (STZ, 50mg kg_1,i.v.) -induced diabetes and vehicle-treated control rats. Endothehum-dependent relaxation induced by acetylcholine (ACh, 1(T8- 3.10_6M) in aortic rings precontracted with phenylephrine was significantly attenuated in diabetic rings but the endothehum-independent relaxations produced by sodium nitroprusside (SNP, 1(T10- 10~"5M) in diabetic preparations were not changed when compared to corresponding controls. There were no significant changes in the ECj0 values calculated by sodium nitroprusside-induced relaxations of endothehum-intact and -denuded aortae from STZ-diabetic rats compared with controls. Maximum responses to endothelin-1 (ET-1, 10~n-10_8M) and serotonin ( 5-HT, 10~8-1(T4M) were reduced in aorta from STZ-diabetic rats compared to those from control rats and EC50 values increased significantly. Maximum contractions to KC1 were no significant differences between diabetic and control tissue. As a result, it has been observed that there is an alternation the vascular reactivity of vascular smooth muscle in diabetes mellitus. According to our data, reduced maximum responsiveness to ET-1 and serotonin in STZ diabetic rats were not dependent on extracellular calcium, but may be due to impairment of down-regulation of receptors or continuously receptor occupation or diminishing intracellular calcium mobilization of intracellular calcium stores. Reducing in NO production and/or releasing of NO may be responsible for diminished vasodilating reactivity depend on endothelium. Ill