Çeliklerde bor ile yüzey sertleştirme
Surface hardnes of stells with bronizing
  1. Tez No: 65179
  2. Yazar: SELİM SARPER YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bor ve bileşikleri bir çok sanayi alanında kullanılmaktadır (cam, seramik, jet motoru yakıtı, çelik sanayii v. s.). Metalürjide ise genellikle cüruf yapıcı ve yüzey sertleştirici olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada bor ile yüzey sertleştirme, bir diğer ad ile BOR LAMA üzerinde durulmuştur. Bor ile yüzey sertleştirme yönteminin tercih sebeplerini; çok sert tabaka elde edilmesi, aşınmaya ve korozyona karşı dayanımı olarak sıralıyabiliriz. Borlamanın endüstriyel alanda uygulanabilmesi için tek fazlı (Fe2B) yapı veren borlama ortamlarına ihtiyaç duyulur.Borlama işlemi esas olarak borun yüksek sıcaklıkta difüzyonundan ibarettir. Bu işlem genellikle çeliğin borlayıcı ortamda, ortalama 850 - 1000 °C sıcaklıklarda 2 - 6 saat bekletilmesi sonucu elde edilmektedir.Genel olarak katı, sıvı, gaz olarak sınıflandırılır. Bu çalışmada katı borlama ortamı kullanılmıştır. 800 -1050 °C de beşer °C aralıklarla, 1 saatten 5 saate kadar olan parametreler denenmiştir. Numuneler nital (%5 HN03 + %95 etil alkol) ile dağlanmıştır. Deneysel çalışmalarda, borlanmış tabanın mikro yapısı ve mikro sertliği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Bor and its compenents are used in many are as of industry ( glass, ceramic, fuel of jet motors, steil industry, etc.). But in metallugy they are usually used as slag maker and surface hardener. In this study, surface hardening with bor, in other words, BORONİZİNG was examined. Getting a very hard layer, and its resistance to wearing and corrosion can be the reasons for prefering the methot of surfece hardening with bor. For carrying the boronizing through the industrial areas, the boronizing surroundings that give single phose ( Fe^B ) structres are needed. The boronizing process is generally madeby keeping the stell in a boronizing surroundingat the heat interval of 850 - 1050 °C for 2 - 6 hours. It's generally classified as solid, liquid, and gas. In this study, solid boronizing surrounding- have been used. The parameters from 1 hour to 5 hours were tested for. each 5û°C interval at 800 - 1050 °C. The specimens were cauterized with nital ( %5 HN03 + %95 ethyl olcohol ). In the experiment al studies, the micro structer and micro-hardnes of the boronized layer are examined. II