Borlama işlemi ve endüstriyel uygulamaları
Boronizing process and industry applies
- Tez No: 56947
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
IV ÖZET Temel olarak, borlama ile yüzey sertleştirme işlemi; yüksek sıcaklıkta bor'un. kaplanacak olan metale yayındırılması olayıdır. Bor yayındırma ortamı katı. sıvı veya gaz şeklinde olabilir. Bor kaynağı olarak genellikle Bor karbür ( B4C ). Boraks ( Na2B407 ) ve Diboran ( B2H6 ) gibi bor bileşikleri kullanılmaktadır. Borlama sıcaklığı ortalama 850 - I()00°C civarındadır. Bu sıcaklıklarda 2 - 6 saat süre bekletilerek borlama işlemi gerçekleştirilmekledir. Borlama sıcaklığının artırılması tabaka kalınlığını artırır. Fakat tabakanın porozitesini de artırdığından tabakanın ge\ Tekleşmesine neden olmaktadır. Borla yüzeyi sertleştirilmiş parçalar çok sert ( yaklaşık 2000 HV ). aşınmaya karşı dayanıklı ve borun yağlayıcı özelliğinden dolayı sürtünme katsayısı çok düşüktür. Bu nedenle endüstriyel alanlarda bir çok kullanım alanı bulmuşlardır. Borlanmış malzemeler HC1 asitte ve bazı metallerin ( Zn. Al. Pb ) metal banyolarında korozyona karşı çok dirençlidirler. Tabaka kalınlığı, malzemeye su verilip verilmeme durumuna ve malzemenin cinsine bağlı olarak ayarlanır. Kırılganlık bakımından alaşımlı çeliklerde 1 (M)Mm. alaşımsız çeliklerde 1 50 - 200/^m. darbesi/ etkilere maruz kalacak ve su verilmeden kullanılacak parçalarda 400yum 'a kadar olan tabaka kalınlıkları kullanılmaktadır. Bu çalışmada, borlama işleminin katı. sıvı ve gaz ortamlarda uygulanma şekilleri ele alınmıştır. Endüstride, çeşitli makina parçalarında uygulama örneklerine yer verilmiştir. Bor tabakasının özellikleri, horlanan metalin bileşimine, borlama sıcaklığına, borlama süresine ve az da olsa sonradan yapılan ısıl işlemlere bağlıdır.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY Basically, surface hardening process by boroni/ing is covering the metal with the bor which has a high temperature by means of diffusion. Diffusion of bor can be made either in solid, liquid, or gas environment. Usually compounds of bor such that boron karbil(B4C). boraks(Na2B4()7). and diboron ( B2H6) are used as a source of bor. Boroni/ing temperature is often on an average between 850 - I00()°C. Boroni/ing process is done by waiting the metal in these temperatures from 2 lo 6 hours, increasing the boroni/ing temperature increases the thickness of the layer, but also Ihc porosity of the layer increases so the layer becomes more brittle. Materials which are hardened by boroni/ing are much more harder (approximately 2000HV). resistant to corrosion and friction coefficent is much more less because of the greasy characteristic of bor. For this reason they are generally used in industry, boroni/ed materials arc resistant to corrosion in HC1 and in solitions of metals Zn. Al. Pb. Layer thickness depends on the kind of material and quenching to the material or not. It is lOOyum for alloys steels. 1 50 - 20(Um for nonalloy steels and 400 M m for materials which are used without quenching. Boroni/ing process which is done in solid, liquid and gas environment is the subject of this thesis. Some kind of machine parts which are used in industry applied to boroni/ing process are taken as an example. Spcciments of bor layer depends on the composition of material, the tempcrture and the time of boroni/ing and thermal processes.