Secondary trauma experiences of school psychological and guidance counselors and its impact on job satisfaction
Okul psikolojik ve rehber danışmanların ikincil travma deneyimleri ve iş doyumu üzerindeki etkisi
- Tez No: 651796
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM VATANSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Örgüt Psikolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu niceliksel araştırmanın temel amacı, psikolojik ve rehber danışmanların (PRD) yaşadıkları ikincil travma deneyimlerinin iş doyumuna etkisini araştırmaktır. İstanbul'daki özel ve devlet okullarında çalışan ve kartopu yöntemi ile ulaşılan toplam 164 PRD, web tabanlı bir anket aracılığıyla çalışmaya katılmıştır. Kullanılan ölçekler, bu çalışma için özel olarak geliştirilen öğrencilerin psikolojik vaka listesi, ikincil travma, örgütsel destek ve son olarak iş memnuniyetidir. Çalışma çocukların ve gençlerin eğitiminde kilit rol alan PRDlerin stresli ve travmatik vakalarla karşılaşması sonucunda onları desteklemek için ikincil travma deneyimlerini anlamayı amaçlamaktadır. Çalışma sonuçları, PRDların iş yükü (öğrenci sayısı) arttıkça, ikincil travmatik stres düzeyi de artığını göstermektedir. Ayrıca öğrencilerin psikolojik vaka türlerine göre PRDlerin ikincil travmatik stres düzeyleri değişiklik göstermektedir. Örgütsel desteğin artmasının okullarda çalışan psikolojik ve rehber danışmanların iş doyumunu anlamlı olarak arttırırken ikincil travmatik stres düzeylerini ise azalttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this quantitative research was to investigate the effect of secondary trauma experiences of psychological and guidance counselors (PGC) on job satisfaction. 164 PGCs working in private and public schools in Istanbul were reached through chain-referral sampling and participated in the study through a web based survey. The scales used in the study were specifically developed psychological cases of the students, secondary trauma, organizational support and the job satisfaction. The general objective of this study was to understand the secondary trauma experiences of PGCs who play key role in the education of children and youngsters to be able to support them in confronting stressful and traumatic cases. The results showed that as the workload (number of students) of PGCs increased, the level of secondary traumatic stress also increased. Additionally, it was found that the students' psychological cases increased the PGCs' level of secondary traumatic stress. The significant increase of organizational support increased the job satisfaction of the PGCs working in schools, whereas it decreased their secondary traumatic stress levels.