Seri tahkim usulü ve uygulaması
Fast-track arbitration procedure and practice
  1. Tez No: 651797
  2. Yazar: ZEYNEP GÜRSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANDAN YASAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Tahkimin ilk ortaya çıkış sebebi aslında yerel mahkeme yargılamasına oranla çok daha hızlı ve az maliyetli olma özelliğidir. Ancak buna rağmen, özellikle uluslararası tahkimin çok yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanması bu hız ve maliyet avantajının zamanla zedelenmesine yol açmış ve bunun sonucunda da bazı durumlarda çok uzun yıllar boyunca devam eden ve yüksek maliyetli tahkim yargılamaları görülmeye başlanmıştır. Bu durumun yoğun bir şekilde hem doktrinde hem de uygulamada eleştirilmesi sonucunda tahkim yargılamasının çok uzun ve maliyetli olmasına bir çözüm olarak, yargılamanın daha basit usul kurallarıyla ve hızlandırılmış bir şekilde yürütüldüğü seri tahkim müessesesi ortaya çıkmıştır. Çalışmamızın ilk bölümünde seri tahkim yargılamasının tanımı ve tarihsel gelişimi anlatılacak olup bununla birlikte standart tahkimde yaşanan hangi problemlerin seri tahkim yargılamasının yolunu açtığından bahsedilecektir. İkinci bölümde ise kurumsal tahkim merkezlerinin oluşturdukları seri tahkim kurallarının genel özelliklerinin, usulün basitleştirilmesi ve sürecin hızlandırılması için hangi mekanizmaların kullanıldığının üzerinde durulacak ve dünyanın önde gelen kurumsal tahkim merkezlerinin seri tahkime ilişkin kurallarından örnekler verilerek konu somutlaştırılmaya çalışılacaktır. Son bölümde ise tahkimin temel prensipleri özelinde seri tahkim yargılaması değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Arbitration is first started to be used to settle disputes by traders due to its speed and economy advantage, by comparison with litigation. However, the extensive use of arbitration caused a damage on its time and cost advantage. In result, the number of excessive time taken arbitrations along with attendant expenses has increased. The reasons for slowness and high expenses in arbitration may be indicated as follows: the sophistication and complexity of some arbitration rules, differences in cultural and legal backgrounds between the parties, the inexperienced lawyers and also various types of dilatory tactics used especially by the respondent. Thus, in order to improve the speed and economy of arbitration, an expeditious arbitration procedure with simplified rules, named fast-track arbitration has entered into force. As a time and cost saving dispute resolution procedure, fast-track arbitration may be deemed to have so much advantages, however, it is important to state that fast-track arbitration is not an arbitral procedure suitable for each kind of disputes. As we are mentioning in the related parts of our thesis, by arbitral institutions, some monetary thresholds may be created for the automatic application of fast-track arbitration rules, in the event that there is no arbitration clause in the agreement regarding expediting of arbitration. However, it is also important to underline that, the multiparty cases and also the cases with high complexity, may not be suitable for a fast-track arbitration even though the amount in dispute is under the designated monetary threshold. Along with its unsuitability for some kind of disputes, in some cases the simplified procedures and the shortened time limits may be evaluated as a violation of party autonomy, due process and public policy, which are the main principles of arbitration. However, especially for the disputes suitable for fast-track arbitration, its important advantages will provide an extensive scope for fast-track arbitration. In the first part of our thesis, together with its definition and historical background, the problems of arbitration procedure which caused the entry into force of fast-track arbitration, and also its advantages and disadvantages will be examined. In the second part of our thesis, the procedural elements of fast-track arbitration, the mechanisms used in order to simplify and expedite the arbitral procedures created by arbitral institutions will be emphasized; and in order to be more comprehensible fast-track arbitration rules of some arbitral institutions will be given. In the last part of our thesis, fast-track arbitration procedure and practice will be evaluated within the scope of general principles of arbitration, including right to due process and award's conformity with international public policy.