Adrenal kitlesi bulunan hastaların retrospektif analizi
Retrospective analysis of patients with adrenal masses
- Tez No: 651809
- Danışmanlar: UZMAN ERDAL ESKİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Görüntüleme tekniklerinin gelişmesi ve kullanım sıklığının artmıĢ olması nedeniyle adrenal kitle tespit edilme oranları artmıştır. Adrenal kitle tespit edildiğinde kitlenin hormonal olarak aktif olup olmadığı ve kitlenin malign olup olmadığı araştırılmalıdır. Bunun yanı sıra kitlenin boyutunun önemi, görüntülemede hangi tekniklerin kullanılması gerektiği, ameliyat endikasyonları, takip kriterleri gibi noktalar klinisyenin bilmesi gereken önemli konulardır. ÇalıĢmamızın amacı adrenal kitle saptanan hastaların tanı, tedavi ve takibinde kullanılan parametreleri yeniden gözden geçirmekti. ÇalıĢmamıza adrenal kitle tespit edilen 67 hasta alındı. Bu hastaların 47‟si insidentaloma, 20‟si non-insidentaloma olarak sınıflandı. Adrenal kitleye ait görüntüleme özellikleri ve hormonal aktivite durumları retrospektif olarak dosyaları incelenerek öğrenildi. Kadın/erkek oranı literatürde bildirilen oranlara kıyasla belirgin Ģekilde yüksek saptandı (K/E: 3.1)Ġnsidentalomalı 47 hastanın 38‟i (%80,8) hormonal olarak inaktif iken, 7‟sinde (%14,8) Cushing sendromu, birinde (2,1) feokromositoma, birinde (2,1) Conn sendromu tespit edildi. Non-insidentaloma grubundaki 20 hastanın 8‟i (%40) inaktif iken, 9‟unda (%45) feokromositoma, 3‟ünde (%15) Cushing sendromu saptandı. Non-insidentaloma grubunda feokromositoma oranının yüksek olması, Von-Hippel Lindau sendromu teĢhisi konulan aynı aileden 8 hastanın yüksek klinik Ģüpheyle kliniğe baĢvurmuĢ olmasına bağlandı. Otuz altı hasta opere oldu. Bu hastaların 2‟sinde kanser saptandı (adrenokortikal karsinom ve Ewing sarkom). Bu iki hastada da adrenal kitlenin boyutu 6 cm‟nin üzerindeydi. Tümör boyutu azaldıkça adenom sıklığının arttığı, tümör boyutu arttıkça adenom dıĢı alternatif tanı sıklığının arttığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Adrenal mass detection rates have increased due to the development of imaging techniques and the increased frequency of use. When an adrenal mass is detected, it should be investigated whether the mass is hormonally active and whether the mass is malignant. In addition, the importance of the size of the mass, which techniques should be used in imaging, surgical indications, and follow-up criteria are important issues that the clinician should know. The aim of our study was to review the parameters used in the diagnosis, treatment, and follow-up of patients with an adrenal mass. 67 patients with adrenal mass were included in our study. 47 of these patients were classified as incidentaloma and 20 as non-incidentaloma. Imaging features of the adrenal mass and hormonal activity status were obtained retrospectively by examining the files. The female/male ratio was found to be significantly higher compared to the rates reported in the literature (F / M: 3.1) While 38 (80.8%) of 47 patients with incidentaloma were hormonally inactive, 7 (14.8%) had Cushing syndrome, one (2,1) pheochromocytoma and one (2,1) Conn syndrome was detected. In the non-incidentaloma group, 8 (40%) of the 20 patients were inactive, 9 (45%) had pheochromocytoma and 3 (15%) had Cushing syndrome. The high rate of pheochromocytoma in the non-incidentaloma group was attributed to the fact that 8 patients from the same family who were diagnosed with Von-Hippel-Lindau syndrome presented to the clinic with high clinical suspicion. Thirty-six patients were operated. Cancer was detected in 2 of these patients (adrenocortical carcinoma and Ewing sarcoma). In these two patients, the size of the adrenal mass was over 6 cm. It was found that the frequency of adenoma increased as the tumor size decreased, and the frequency of alternative diagnosis other than adenoma increased as the tumor size increased.