KOAH'da uzun süreli oksijen tedavisinin yaşam kalitesi ve sağkalım üzerindeki etkinliği
Effectiveness of long-term oxygen therapy on quality of life and survival in COPD
  1. Tez No: 651810
  2. Yazar: PELİN DURU ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. SERİR ÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Dr.Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
AMAÇ: Bu prospektif kohort çalışmasında solunum yetmezliğinin eşlik ettiği Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) olan hastalarda uzun süreli oksijen tedavisinin (USOT) etkileri, hasta uyumu, yaşam kalitesi ve sağkalım üzerindeki etkinliği araştırıldı. GEREÇ VE YÖNTEMLER: Şubat 2006-Temmuz 2007 tarihleri arasında prospektif olarak 54 KOAH olgusuna USOT endikasyonu konuldu. 5. ve 10. aylarda klinik kontrolleri yapıldı ve ortalama 19 ay izlendiler. Ekokardiyografi, dispne skoru (“Medical Research Council”, MRC), St. George Yaşam Kalitesi (SGQR) anketi çalışmanın başında ve kontrollerde yapıldı. Ayrıca USOT endikasyonunun devam edip etmediği ve oksijen tedavisini kullanma süreleri değerlendirildi. BULGULAR: Hastaların 7'si kadın, 47'si erkek yaş ortalamaları 64 yıldı. Birinci kontrole kadar ortalama oksijen kullanma süresi 9,8 saat, ikinci kontrole kadar 10,6 saatti. Birinci kontrole kadar ki etkin USOT kullanımı (15 saat ve üzeri) %31, ikinci kontrole kadar ki etkin kullanım oranı %46 idi. Etkin USOT kullanan ve kullanmayan hastaların sağkalım analizleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanamadı. Etkin USOT kullanan hastalarda bazal pulmoner arter basıncı ortalama 50mmHg iken, 2. kontrolde bu değer 40 mmHg'a geriledi (p=0,01). SGQR anketinde, belirti skorunun 2. kontrol değeri bazale göre daha iyiydi (p=0,005). SONUÇ: Hastalarda USOT'ne uyum düşüktü.USOT sonucu, pulmoner arter basıncında düşme ve yaşam kalitesinde artış görülmesine rağmen, USOT'nin sağ kalıma etkisi gösterilememiştir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The effects of long term oxygen therapy (LTOT) on the quality of life and survival of chronic obstructive pulmonary disease (COPD) patients with respiratory failure, and the compliance to LTOT were investigated in this prospective cohort study. MATERIAL AND METHODS: Fifty-four COPD patients, in whom LTOT was indicated, were recruited to the study between February 2006 and July 2007. Patients received two follow-up visits at 5 and 10 months, and were followed for approximately 19 months. Echocardiography was performed and the dyspnoea score (Medical Research Council, MRC) and St. George Respiratory Questionnaire (SGRQ) were applied at the initial and follow-up visits. In addition, the duration of oxygen treatment and indication for maintenance of LTOT was evaluated. RESULTS: The mean age of the patients was 64 years; 7 were female and 47 were male. The mean duration of oxygen treatment prior to the first and second follow-up visits were 9.8 and 10.6 hours, respectively. The percentage of effective LTOT use (15 hours or more) at the first and second follow-up visits was 31% and 46%, respectively. There was no statistically significant difference in the survival of patients who were using effective and ineffective oxygen treatment. The mean baseline pulmonary arterial pressure showed a significant decrease from 50 mmHg at baseline to 40mmHg at the second follow-up visit in patients using effective LTOT (p=0.01). The symptom scores of SGRQ at the second follow-up visit were higher than the baseline values (p=0.005). CONCLUSION: In the present study, patient compliance to LTOT was low. Although there was a decrease in pulmonary artery pressure, and an improvement in the life quality of patients as a result of LTOT use, LTOT had no effect on the survival of patients.