Yeşil kaplan karidesi (Penaeus semisulcatus) yetiştiriciliğinde biyoyumak teknolojisinin büyüme, vücut kompozisyonu, hepatopankreas histolojisi ve su kalite parametreleri üzerine etkileri
The effects of biofloc technology on growth, body composition, hepatopancreas histology and water quality parameters in green tiger shrimp (Penaeus semisulcatus) culture
  1. Tez No: 651823
  2. Yazar: DOĞUKAN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCÜMENT GENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez çalışması, biyoyumak teknolojisi varlığında (sıfır su değişimi koşulları, BFT) ve yokluğunda (K) yeşil kaplan karidesinin (Penaeus semisulcatus) yetiştiriciliğinin gerçekleştirilmesine yönelik olarak iki ayrı ardıl deneme halinde yürütülmüştür. Deneme I'de (DI) sabit stok (20 karides/0,24 m²) koşullarında (başlangıç canlı ağırlık 0,72-0,73 g) dört farklı yemleme oranının (%3, 6, 9 ve 12) etkileri test edilmiş, Deneme II'de (DII) ise DI'den elde edilen optimum yemleme oranı kullanılarak dört farklı stok (10, 20, 30 ve 40 karides/0,24 m²) yoğunluğunun (başlangıç canlı ağırlık 0,88-0,89 g) etkileri belirlenmiştir. DI ve DII için çözünmüş oksijen, pH ve su sıcaklığı ideal seviyelerde, amonyak, nitrit, nitrat, alkalinite ve kalsiyum ise BFT gruplarında kontrol gruplarına göre farklılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study was carried out in two subsequent trials for the culture of green tiger shrimp (Penaeus semisulcatus) in biofloc technology (zero water change conditions, BFT) and in standard culture environments (K). In Experiment I (DI, initial live weight 0.72-0.73 g): the effects of different feeding rates (3, 6, 9, 12%) in same stocking ratio (20 shrimps/0.24 m²) were tested. For the Experiment II (DII, initial live weight 0.88-0.89 g) the effects of different stocking rates (10, 20, 30, 40 shrimps/0.24 m²) in optimum feeding rate (optimum feeding rate which obtained from DI) were tested for the green tiger shrimp on the growth, feed conversion ratio and survival rate parameters. For DI and DII, dissolved oxygen, pH and water temperature were at ideal levels and ammonia, nitrite, nitrate, alkalinity and calcium levels differed in BFT groups compared to the control groups.