Improving the characteristic of differential protectionrelay of power transformer using Rogowski coil andextended park's vector approach
Rogowski bobin ve genişletilmiş park vektör yaklaşımıkullanılarak güç transformatörünün diferansiyel korumarölesinin karakteristiğinin geliştirilmesi
- Tez No: 651846
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KIRÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Diferansiyel Koruma, tüm dünyada güç trafosunun birim/kapalı koruma rölesi olarak bilinir. Bu tezde, bu rölenin koruma şemasını iyileştirmek adına arıza tespitleri için yeni bir yaklaşımla yeni bir Akım Trafosu (CT) kullanılması önerildi. Yeni algoritma ile Rogowski Bobini (RC) modellemek için MATLAB Simulink araçları yazılımı kullanıldı. Arıza tespiti için, diferansiyel koruma rölesinin karakteristiğinde ikinci eğimi iptal ederek min-çalışma seviye noktasının azaltılması ve operasyon bölgesinin genişletilmesi, Genişletilmiş Park Vektör Yaklaşımı (EPVA) ile gerçekleştirilir. Tez aynı zamanda Rogowski Bobininin lineer CT karakteristiklerini kullanarak satürasyon hata eğrisini rölenin karakteristiğindeki toplam hatadan çıkarmaya ışık tutmaktadır. Sonuç olarak, ikincil sistemdeki küçük diferansiyel akımlar için özel olarak daha iyi bir hassasiyet elde edilir. Bu yöntemle, güç transformatörünün birincil terminalinde birkaç akımın kesilmesi için iyi göstergeler elde edildi. Bu algoritma performansı, EPVA' nın spektrum analizine bağlı analizinden kaynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Differential Protection is well-known as the Unit/Closed Protection Relay of Power Transformer all over the world. In this thesis, it is proposed to use a new Current Transformer (CT) with a new approach for fault detection to improve the protection scheme of this relay. MATLAB Simulink tools software was used to model the Rogowski Coil (RC) with the new algorithm. Reducing the minoperating level point and expanding the operation region by revoking the second slope in the characteristic of the differential protection relay is implemented with Extended Park's Vector Approach (EPVA) for faults detection. The thesis also sheds light on removing the saturation error curve from the total error in the characteristic of the relay using the linear CT characteristics of Rogowski Coil. Consequently, a better sensitivity achieved especially for small differential currents in the secondary system. By this method, good indications of quitting few currents on the primary terminal of the power transformer were achieved. This performance of the algorithm is due to the EPVA's analyzation which depends on spectrum analysis.