Liman içi mikroplastik kirliliğinin araştırılması: Kilimli/Zonguldak örneği
Investigation of microplastic pollution in port: Kilimli/Zonguldak example
- Tez No: 651848
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLÇİN DEMİREL BAYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Plastik maddeler ucuz, kolay işlenebilir ve dayanıklı olması gibi özellikleri sebebiyle günümüzde her alanda yaygın olarak kullanılmaktadır. Kullanıldıktan sonra çevreye atık olarak karışan bu maddeler yıllarca doğada varlığını sürdürmektedir. Son yıllarda karşımıza çıkan mikroplastik kavramı, plastik maddelerin 5 mm'den küçük boyuttaki halini ifade etmektedir. Mikroplastikler, çevrede ortaya çıkan bir kirletici olarak tanınmasına rağmen, henüz örnekleme, ekstraksiyon, saflaştırma ve tanımlama yaklaşımları standartlaştırılmamıştır. Bu çalışmada liman içi mikroplastik kirliliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında Zonguldak ili, Kilimli ilçesindeki limandan alınan numuneler üzerinde mikroplastik varlığı araştırılmıştır. Liman içerisinde belirlenen 12 noktada farklı tarihlerde 3 kez örnekleme işlemi yapılmış ve toplanan numuneler aynı gün içerisinde laboratuvara getirilerek analiz için saklanmıştır. Numuneler içerisinde bulunan organik maddeler giderildikten sonra stereo mikroskop altında incelenip kamera ile görüntüleri çekilerek şekil, renk, boyut ve miktar açısından sınıflandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Plastic materials are widely used in all areas due to their properties such as being cheap, easy to process and durable. After use, these substances are mixed into the environment as waste, and continue to exist in nature for many years. In recent years, the concept of microplastic refers to the size of plastic substances less than 5 mm. Although microplastics are recognized as an emerging pollutant in the environment, sampling approaches, extraction, purification and identification methods have not been standardized yet. The aim of this study is to investigate microplastic pollution in seawater and especially in ports. Water samples were collected from the port in Kilimli district, Zonguldak province and were investigated for microplastics. 3 sampling campaign was carried out at 12 designated points within the port at different dates. The collected samples were brought to the laboratory on the same day and stored for analysis. The analysis were performed under a stereo microscope and monitorized with a camera after removing the organic substances contained in water samples. Microplastics were classified in terms of shape, color, size and quantity.