Sermaye piyasası mevzuatının teminata ilişkin hükümlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the capital market legislation's provisions on collateral
  1. Tez No: 651920
  2. Yazar: MÜGE ALTINAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHTİYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Ekonominin dünya çapında gelişmesinin ve internet kullanımının da yaygınlaşmasının sonucu olarak finansal işlemler hacim kazanmıştır. İşlemlerin çoğalmasıyla birlikte sermaye piyasalarında ürün çeşitliliği artmış, ayrıca internetin piyasalar üzerinde işlem yapılmasını kolaylaştırması dolayısıyla işlemler, uluslararası piyasalarda dahi yapılabilir hale gelmiştir. Hem finansal işlemlerin bu durumu hem de dünya çapında yaşanan krizler genel olarak değerlendirildiğinde finansal sektörün etkin ve verimli çalışmasının sağlanması ve sistemin getirdiği risklerin önüne geçilebilmesi adına dünyada ve ülkemizde hukuki düzenlemeler yapılması ihtiyacı hâsıl olmuştur. Böylece uluslararası ve ulusal düzeyde finansal işlemlere ilişkin olarak düzenlemeler yapılmıştır. Çalışmamızda, finansal işlemlere ilişkin olarak getirilen uluslararası düzenlemelerin, hukukumuza, sermaye piyasası işlemlerinden alınan teminatlar anlamında, nasıl yansıdığı ve belirlendiği incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The financial transactions have gained value as a result of world-wide economical development and increasing popularity of internet usage. With the increase in transactions, product range has been widened in the capital market and additionally; because of the fascilitator effects of the internet on market, transactions have become doable even in the international market. When both the existing state of financial transactions and the worldwide experience of crisis have been generally taken into consideration, a need for legal arrangement in our country has emerged in order to ensure the efficient and productive works in financial sector and avert the risks that system has generated. Thus, there have been arrangements on financial transactions at national and international levels. In this study, how the regulations on financial transactions are determined and reflected in Turkish law concerning the taken collaterals from capital market transactions is examined.