Varlık yönetim şirketleri
Asset management companies
  1. Tez No: 325009
  2. Yazar: AYŞE BEGÜM KELEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZDAMAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Varlık yönetim şirketleri, bankalar Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu ve diğer finansal kuruluşların sorunlu varlıklarını satın alıp çözümleyen, ya da bu varlıkların çözümlenmesi amacıyla söz konusu kuruluşlara danışmanık ve aracılık hizmeti veren; sermaye piyasası mevzuatının öngördüğü izinleri aldığı takdirde sermaye piyasasında da faaliyet gösterebilecek finansal kuruluşlardır. Şirketin anonim şirketi statüsünde kurulması sonucu, Bankacılık Kanunu ve Varlık Yönetim Şirketlerinin Kuruluş ve Faaliyet Esasları Hakkında Yönetmeliğin özel hükümleri yanında Türk Ticaret Kanunun anonim şirketi düzenleyen hükümleri de uygulama alanı bulacaktır.Şirketin kuruluş ve faaliyete geçme aşamaları ayrılmış; kuruluşları ile ana sözleşme değişiklikleri Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, faaliyete geçmesi ise Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu iznine bağlanmıştır. Ayrıca şirket ile Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu arasındaki ortaklık ilişkisi de düzenlenmiştir. Bu kapsamda Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun paylarının en az yüzde yirmisine sahip bulunduğu varlık yönetim şirketinin Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'dan devraldığı alacaklarla ilgili Bankacılık Kanunu m.132/8 ve 138/5 hükümlerinde Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na tanınan hak ve yetkilerden yararlanacağını da öngörülmüştür. Hüküm ile hukuk devleti ilkesine aykırı sonuçlar doğmaması için bu alacakların fon alacağı olarak değerlendirilmemesi gerekmektedir.İlgili düzenlemelerde varlık yönetim şirketlerin faaliyet konusu sorunlu varlıklar ile sınırlanmamıştır. Uygulamada hangi alacakların ne ölçüde sorunlu hale geldiği Bankalarca Kredilerin ve Diğer Alacakların Niteliklerinin Belirlenmesi ve Bunlar İçin Ayrılacak Karşılıklara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik ve banka ve diğer finansal kuruluşlar tarafından benimsenen karşılık ayırma ilkeleri çerçevesinde anlaşılabilecektir. Varlık yönetim şirketlerinin Yönetmelik ile sınırlı olarak sayılan faaliyetleri genel olarak Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu ve diğer finansal kuruluşların varlıklarının satın alınması, tahsil edilmesi, yeniden yapılandırılması ve satılması ile bu hususlarda aracılık ve danışmanlık yapılmasıdır. Anılan faaliyetler kapsamında gerçekleştilebilecek işlemlerin hukuki nitelikleri ise oldukça çeşitli olup, tipik sözleşmeler yanında atipik sözleşme türlerine de dahil olabilmektedir. Hukuki niteliği ne olursa olsun söz konusu ilişkiler bakımından ortaya çıkabilecek hukuki sorunlar ise, sözleşme öncesi ve sonrası aydınlatma yükümlülüğü ile bankacılık sırrının korunması konuları etrafında toplanabilecektir.
Özet (Çeviri)
Asset management companies are financial institutions that buy and resolve nonperforming assets of banks, Savings Deposit Insurance Fund and other financial institutions; give consulting and brokerage services to these institutions on resolution of their non-performing assets and can operate according to capital markets law. As a joint stock company, asset management companies are subject to Turkish Commercial Code?s related provisions as well as Banking Code Article 143 and Regulation on Organization and Operation Principles of Asset Management Companies.Company?s organization procedure and amendments to company?s articles of incorporation are subject to permission of Ministry of Customs and Commerce. Permission of Banking Regulation and Supervision Agency is also required for company?s operations. Moreover, the partnership relations between Savings Deposit Insurance Fund and private asset managemet companies are regulated. According to this, the companies that Savings Deposit Insurance Fund has at least twenty percent of its stocks, can enjoy the rights given to Savings Deposit Insurance Fund under Articles 132/8 and 138/5 of Banking Code on the receivables taken from Savings Deposit Insurance Fund. In order to prevent the results violating rule of law, these receivables shall not be interpreted as having the same legal status with Savings Deposit Insurance Fund?s receivables.Non-performing assets are not regulated as the sole operating field of asset management companies. On the other hand, reglations and financial institutions? own criteria for credit reserves can be a reference for identification of non-performing assets. Asset management company?s operations that are listed in a limited way by the Regulation, are aqusition, collection, restructuring and disposition of assets of banks, Savings Deposit Insurance Fund and other financial institutions, consulting and brokerage on sales and restructuring. The types of legal transactions done by asset management companies are varying in a broad sense and can be classified under both the agreements regulated and unregulated by codes. However, regardless of the legal charecter of the transaction, the possible legal problems can be derived from the obligation of giving information and protection of banking secrets.