Kyzikos Hadrian Tapınağı'nda 2014 kazı dönemine kadar ele geçen friz ve alınlıklara ait heykeltıraşlık eserleri
In the Temple of Cyzicus Hadrian until 2014 excavation period discovered sculptural reliefs of frieze and pediments
- Tez No: 651919
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN KOÇHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 489
Özet
Hadrian Tapınağı, Balıkesir ili, Erdek ilçesi sınırları içerisinde, Bandırma-Erdek karayolu üzerinde yeralmaktadır. Hadrian Tapınağı yapı boyutu olarak Roma İmparatorluğunun en büyük tapınaklarından birisidir. Tapınak tonuzlu alt yapı sistemi üzerine inşa edilmiştir. Tapınağın dış üst kabartmalarının incelendiği bu çalışma özellikle 2006-2014 yılları arasındaki arkeolojik kazı çalışmalarında ele geçen eserlerin değerlendirilebilecek olanlarını içermektedir. Ayrıca 1989-1996 yılları arasında gerçekleştirilen arkeolojik kazılarda ele geçen eserlerin bir bölümü de değerlendirilmiştir. Hadrian Tapınağı'nda ele geçen eserler ciddi tahribat görmüştür. Bu sebepten dolayı, eserleri farklı başlıklar içinde ele almak ve tasniflemek oldukça zordur; ancak eril ve dişil insan ve mitolojik başlar iki ayrı başlık altında ele alınırken; geri kalan kabartma parçaları karışık olarak tek başlık altında ele alınmıştır. Tez çalışmasının sonucunda özellikle MS 2. yy'da Hadrian Tapınağı dış üst yapı kabartmalarının, peristasis frizi, yerel ve bölge atölyelerinin etkisini gösterdiği, Roma İmparatorluğu'nun ideolik yapısının dönemin sanatına yansımasına tanık olunmuştur. Ayrıca Roma Sanatı'nın eklektik ve klasik özelliklerini, eserlerde sistematik bir düzende olmasa da görmek mümkün olmuştur.
Özet (Çeviri)
Cyzicus Hadrian Temple is located the borders of town of Erdek where is in Balıkesir Province. The temple is on the road of Bandırma-Erdek. The temple is one of the largest temples in Roman Empire that the size of this temple building is gigant. The foundation of temple was built on the system of the vaults. This study includes reliefs of the friez and reliefs of pediments of the temple. We studied that can be evaluated to these reliefs. These Materials were found between specially 2006-2014 and 1989-1996 years in the archaeological excavations. We studied the only part of reliefs of from 1989 to 1996 years. At the Temple of Cyzicus Hadrian reliefs, which were found in the archaeological excavations, have been severely damaged. For this reason, it is so quite difficult to studying and classify the materials under different titles; but masculine and feminine human and mythological heads are dealt with two separete titles; the rest of reliefs pieces are mixed under one title. As a result of the thesis study, specially in the 2nd century AD, the reliefs, the reliefs of frieze and pediments, of the Temple of Cyzicus Hadrian showed effect of local and other ateliers which were sculpture ateliers in addition the ideology of Roman Empire was reflected in art on reliefs of the Temple of Cyzicus Hadrian. We can see eclectic and classic properties of the art of Roman Empire but which is not regular.