Fabrication and characterization of expanded polystyrene/chopped glass fiber/epoxy novel composite
Genleşmiş polistiren/kırpılmış cam elyafı/epoksi kompozitin üretimi ve karakterizasyonu
- Tez No: 651931
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN SERİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışma dolgu olarak genleşmiş polistiren boncukları, takviye olarak kırpılmış cam elyafları ve matris olarak epoksi reçineden oluşan yeni bir kompozit malzemenin üretimini ve karakterizasyonunu araştırmaktadır. Malzeme numuneleri vakum infüzyon tekniği ile imal edilmiştir. Deneysel çalışmalar iki aşamada gerçekleştirilmiştir. İlk aşamada, üretilen malzemeden, malzeme farklı yönlerde test edildiğinde davranışını belirlemek için üç farklı tipte numune kesilmiştir. Çalışmanın ikinci aşamasında, farklı bileşen oranlarına sahip örnekler üretilmiştir. Değişken parametrelere sahip 14 farklı örnek tipi imal edilmiş, karakterize edilmiş ve saf reçine ile karşılaştırılmıştır. İlk aşamadaki deneysel çalışmalar, yeni kompozitin homojen olmayan bir yapıya sahip olmasına rağmen yarı izotropik özelliklere sahip olduğunu ortaya koymuştur. Yeni kompozit, önemli ölçüde düşük yoğunluğa ve dolayısıyla oldukça yüksek spesifik modül değerine sahiptir. İkinci aşama, yeni kompozit için optimum elyaf/dolgu oranının 20:1 olduğunu ortaya koymuştur. 20:1'den daha yüksek bir oranda, artan kümelenme bölgeleri kompozitin özelliklerini bozmuş ve sonuçlarda yüksek değişkenliğe neden olmuştur. Maliyet analizi, genleşmiş polistiren/cam fiber/epoksi kompozitin önemli ölçüde yüksek maliyet-özellik verimliliğine sahip olduğunu göstermiş, bu da yeni kompozitin birçok mühendislik uygulaması için iyi bir aday olduğu anlamına gelmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the fabrication and characterization of a novel composite material that consists of expanded polystyrene beads as filler, chopped glass fibers as reinforcement and epoxy resin as matrix. Material samples were fabricated with vacuum infusion technique. Experimental studies were carried out at two stages. At the first stage, a bulk material was fabricated and three different types of specimens were cut to determine the material behavior when material is tested in different directions. At the second stage of the study, specimens with different ingredient ratios were fabricated. 14 different specimen types with varying parameters were fabricated, characterized and compared with neat resin. Experimental studies of first stage revealed that, the novel composite possess quasi-isotropic properties although it has non-homogeneous nature. The novel composite has significantly low density and thus considerably high specific modulus value. The second stage revealed that, the optimum fiber/filler ratio for the novel composite is 20:1. At higher ratio than 20:1, the increased clustering regions deteriorated the properties of the composite and caused high variation in results. The cost analysis showed that the expanded polystyrene/glass/epoxy composite have significantly high cost-property efficiency which means the novel composite is a good candidate for many engineering applications.