Toprak mikrobiyal aktivite üzerine bazı insektisitlerin etkileri
Effect of some insecticides on soil microbial activity
  1. Tez No: 651932
  2. Yazar: SİNAN KABA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Tarımsal üretim yapmak ve daha kaliteli, daha fazla ürün almak için pestisitlerin bir grubu olan insektisitlerin kullanımı zorunlu olmaktadır. Bu çalışmada, insektisit olarak Acetamiprid, Lambda Cyhalothrin, Cypermethrin ve Deltamethrin kullanılmıştır. Kullanılan insektisitlerin üç farklı dozları topraklara uygulanmış ve saksı denemesi kurulmuştur. Saksılar doğal ışık alan serada 90 gün boyunca inkübe edilmiştir. İnkübasyonun 7, 14, 21, 28, 35, 45, 60 ve 90. günlerinde toprak örnekleri alınmıştır. Toprak örneklerinde alkalin fosfataz, dehidrogenaz, β-glukosidaz, üreaz enzim aktiviteleri ve toprak mikrobiyal biomas karbon içerikleri incelenmiştir. Kullanılan insektisitlerin uygulama dozları, inkübasyon zamanına bağlı olarak enzim aktiviteleri üzerine etkileri farklılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In agricultural production, the use insecticides, which is a group of pesticides, is mandatory to obtain higher quality and higher yields. In this study, Acetamiprid, Lambda Cyhalothrin, Cypermethrin and Deltamethrin were used as insecticides. Three different doses of insecticides used were applied to the soil and a pot experiment was established. The pots were incubated for 90 days in the greenhouse receiving natural light. Soil samples were taken on days 7, 14, 21, 28, 35, 45, 60 and 90 th of inoculation. Microbial biomass carbon, alkaline phosphatase, dehydrogenase, β-glucosidase and urease enzyme activities were investigated in soil samples taken during incubation period. The effect of the insecticides used were different on the tested microbial activities. Of the soils depending on the application doses and incubation times.