Uyarlamalı delta modülatör tasarımı ve performans analizi
Adaptive delta modulator design and perfromans analysis
- Tez No: 651938
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REMZİ TUNTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada, Delta Modülasyon (DM) tasarımı ve analizi yapılmaktadır. Çalışma, Matlab üzerinde tasarlanmıştır. Delta değerindeki değişimlerin sisteme etkisi 5 farklı adım değer üzerinden, hem sinüs sinyali hem de kaydedilmiş ses sinyali üzerinden analiz edilmektedir. Sistemin diğer haberleşme adımları üzerindeki etkisi için haberleşme adımları da gönderici ve alıcı olarak tasarıma eklenmiştir. DM sisteminin avantajları, dezavantajları ve kullanılabilirliği bu çalışma kapsamında değerlendirilecektir. Bir analog sinyalin dijital hale yani ikili sisteme dönüştürülmesi için kullanılan DM yöntemi ve diğer Analog/Dijital Dönüşüm (ADD) sistemlerinden daha az devre elemanı kullanılarak daha hızlı yapılabilmektedir. Normal yöntemlerle yapılan bir ADD de, önce analog sinyallerden örneklemeler alınması ve bu örneklerin kuantize edilmesi gerekmektedir. Bu yöntemle çok fazla sayıda bit iletilmektedir. DM gibi tek bir yöntem kullanılarak bu işlemler yapılabilmekte ve sadece sinyal değişim bilgisi gönderildiğinden alıcı tarafına daha az bit gönderimi yapılabilmektedir. Böylece donanım ve yazılım açısından daha az devre elemanı ve daha az kodlama ile aynı işlemler yapılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, Delta modulation (DM) design and analysis are made. The study was designed on Matlab. The effect of changes in delta value on the system is analysed over 5 different step values both on sine signal and recorded sound signal. For the effect of the system on other communication steps, communication steps are also added to the design as transmitter and receiver. The advantages, disadvantages and usability of the DM system will be evaluated in this study. The DM method used to convert an analog signal to digital, that is, to a binary system, can be made faster using fewer circuit elements than other analog / digital conversion systems. In an Analog / Digital conversion done by normal methods, sampling from analog signals and these samples should be quantized first. With this method, too many bits are transmitted. These operations can be done using a single method such as DM, and since only signal exchange information is sent, fewer bits can be sent to the receiver side. Thus, the same operations can be performed with less circuit elements and less coding in terms of hardware and software.