Köpekler için ev yemeği hazırlama optimizasyonu
Home made diet preperation optimization for dogs
  1. Tez No: 651937
  2. Yazar: HUSSEIN ALI OTHMAN JOBAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET AKİF ŞAHMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Günümüzde Türkiye'de evcil hayvan yetiştiren insanlar her geçen gün artmaktadır. Evlerin değerli varlığı olan köpeklerin beslenmesi de en az aile üyeleri kadar gereklidir. Köpeklerin günlük besin ihtiyaçlarının hesaplanması, yaşama payı, büyüme, gebelik, emzirme, çalışma şartlarına göre çok değişkendir ve hassas bir tahmin gerektirir. Ev köpeklerini yalnızca ticari olarak hazırlanmış mamalarla beslemek, ailenin ekonomisini ve köpeklerin sağlığını olumsuz etkileyebilmektedir. Ağırlıklı olarak ticari mamalarda sağlığa zarar verebilecek gıda ve katkı maddelerinin kullanılıp kullanılmadığı hayvan sahipleri tarafından sürekli sorgulanmaktadır. Hayvan besleme alanında masaüstü, web ve mobil tabanlı yazılımlar kullanılmaktadır. Bununla birlikte gerçekleştirilen araştırmalara göre, köpeklerin günlük besin ihtiyaçlarını tam olarak hesaplayabilen ve bu gereksinimleri doğal yiyeceklerle karşılayabilen, köpek sahiplerinin kullanabileceği bir web tabanlı köpek maması hazırlama yazılımı bulunmamaktadır. Bu çalışmada kullanılan veriler Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Anabilim Dalı'ndan alınmıştır. Bu çalışmada hem köpeklerin besin gereksinimlerini karşılayabilen hem de maliyet optimizasyonu gerçekleştirebilen doğrusal bir programlama modeli ile kullanıcı dostu web tabanlı köpek diyeti hazırlama yazılımı gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, people raising pet animals in Turkey is increasing daily. The feeding of dogs, which are members of the houses as valuable assets, is at least as necessary as family members. Calculation of dogs' daily nutrient requirements, maintenance, growth, pregnancy, lactating, working, etc. are very variable and require an sensitive estimate. Feeding home dogs only with commercial foods can affect the economy of the family and the health of dogs negatively. Mainly, it is continuously questioned by the animal owners whether foods and additives that may harm health are used in commercial foods. Desktop, web, and mobile-based software are used in the animal feeding area. Nevertheless, according to the conducted researches, there is no web-based dog food preparation software that can accurately calculate the daily nutritional needs of dogs and meet these requirements with the available ingredients so far. The data used in this study were taken from Selcuk University, Faculty of Veterinary Medicine, Department of Animal Nutrition and Nutritional Diseases. In this study, user-friendly web-based dog diet preparation software with a linear programming model is proposed that both can meet the nutrient requirements of dogs and can perform cost optimization.