Kentsel alanlarda kullanılan Ficus microcarpa türünde Pb, Cd ve Zn birikiminin belirlenmesi
Determination of Pb, Cd and Zn accumulation in Ficus microcarpa used in urban areas
- Tez No: 651940
- Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN SÖĞÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada Mersin kentinde kentsel alanda çok yoğun olarak kullanılan Ficus microcarpa türünün ağır metal kirliliğine etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Ficus microcarpa türünün yapraklarında ve yetiştiği topraklarda Pb, Cd ve Zn birikimi belirlenmiştir. Çalışmada Mersin Atatürk Parkında bulunan üç farklı alana dikilmiş ağaç bireylerinin üç (K, G, B) farklı yönünden 27 yaprak ve 10-40 cm derinlikten 27 toprak örnekleri ile birlikte kontrol noktasından 1 toprak ve 1 yaprak örneği 22 Temmuz 2019 tarihinde alınmıştır. Elde edilen veriler arasındaki istatistiksel farklar“General linear varyans analizi”ile, ortalamalar arasındaki fark“Duncan”testi ile belirlenmiştir. Türün yetiştiği topraklarda kirlilik oluşturacak düzeylerden çok daha az Pb (1.0-4.1 ppm), Cd (0.1-1.4 ppm) ve Zn (0.3-3.4 ppm) miktarları belirlenmiştir. Bitki yapraklarında ise Pb (1.7-5.2 ppm) ve Zn (7.7-72.5 ppm) miktarları düşük düzeylerde iken Cd (0.1-2.0 ppm) seviyesi batı yönünde 3 numaralı alanda normal değerlerin üzerinde, fakat toksik seviyenin altında bulunmuştur. Sonuç olarak bu bitki türünün söz konusu ağır metalleri biriktirme yönünde değerlendirilebilmesi için daha kirli alanlarda çalışmalara gerek olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In study was carried out to determine the effect of Ficus microcarpa species, which is used extensively in urban areas in Mersin city, on heavy metal pollution. The accumulation of Pb, Cd and Zn was determined in the leaves of Ficus microcarpa species and in the soils where it grows. In the study, 27 leaves from three different directions (K, G, B) of tree individuals planted in three different areas in Mersin Atatürk Park and 27 soil samples from a depth of 10-40 cm together with 1 soil and 1 leaf sample were taken from the control point on 22 July 2019. The statistical differences between the obtained data were determined by“General linear variance analysis”, and the difference between the means was determined by the“Duncan”test. The amounts of Pb (1.0-4.1 ppm), Cd (0.1-1.4 ppm) and Zn (0.3-3.4 ppm) were determined much less than the levels that would cause pollution in the soils where the species grows. In plant leaves, Pb (1.7-5.2 ppm) and Zn (7.7-72.5 ppm) levels were at low levels, while Cd (0.1-2.0 ppm) levels were above normal values in area 3 in the west direction but below the toxic level. As a result, it has been concluded that studies in more polluted areas are required to be able to use this plant species to accumulate the mentioned heavy metals.