Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesindeki dönem 2 tıp öğrencilerinin aile ve sosyal çevresindeki obezite, beden kitle indeksi ve obezite farkındalığı arasındaki ilişki
The relationship between obesity, body mass index and obesity awareness in family and social environment of class 2 medical students at Ondokuz Mayis University Faculty of Medicine
- Tez No: 651941
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKTAŞ MURAT YALÇIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesindeki Dönem 2 tıp öğrencilerinin aile ve sosyal çevresindeki obezite, vücut kitle indeksi ve obezite farkındalığı arasındaki ilişkiyi saptamak amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışma Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesindeki Dönem 2 öğrencilerinin aile ve sosyal çevresindeki 18-65 yaş arası bireylerle yapılmıştır. Kesitsel, tanımlayıcı ve analitik tipte bir anket çalışmasıdır. Araştırmanın evrenini; OMÜ Tıp Fakültesi'nde eğitim görmekte olan 2. Sınıf tıp fakültesi öğrencilerinin aile ve sosyal çevresindeki 18-65 yaş arası bireyler oluşturmuştur. Katılımcılara obezite farkındalık ölçeği uygulanmıştır. Çalışmaya 386 kişi dahil edilmiştir. Çalışmada veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Verilerin analizinde IBM SPSS 22.0 kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
AİM: In this study, it was aimed to determine the relationship between obesity, body mass index and obesity awareness in the family and social environment of Class 2 medical students at Samsun Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine. MATERIALS AND METHODS: This study was conducted with individuals between the ages of 18-65 in the family and social environment of Term 2 medical students in Samsun Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine. It is a cross-sectional, descriptive questionnaire study. The universe of the research; The family and social enviroment of the 2nd grade medical faculty students who studying at OMU Faculty of Medicine have formed individuals between the ages of 18-65. Obesity awareness scale was applied to participants. 386 people were included in the study. Questionnaire was used as data collection tool in the study. IBM SPSS 22.0 was used to analyze the data. A p value of