Süleymaniye Kütüphanesi Fazıl Ahmed Paşa Koleksiyonunda Bulunan XVI-XVII Yüzyıla ait iki adet el yazması Kur'ân-ı Kerim'in kitap sanatları bakımından incelenmesi ve karşılaştırması
Examination and comparison of two manuscripts of the Quran, which belongs to xvı-xvıı Century in the collection of Fazil Ahmed Pasha in Süleymaniye library in in terms of book arts
  1. Tez No: 651954
  2. Yazar: SÜMEYYA GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS BERKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Kuramı ve Eleştiri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 280
Özet
Dört bölüm içinde ele aldığımız bu çalışmada I. bölümde kitap sanatları içinde yer alan sırasıyla Tezhip, Hat, Cilt, Ebrû, Minyatür, Kaatı' sanatlarının geçmişten günümüze, gelişme aşamalarına değinilmiştir. II. bölümde el yazması eserlerin tarihi, hazırlanış aşamaları ve Kur'ân-ı Kerim'lerde yer alan bezemeli alanlar konu edilmiştir. III. bölümde ise Süleymaniye Kütüphanesi ve bu kütüphanede yer alan Fazıl Ahmed Paşa Koleksiyonunda XVI-XVII yüzyıllara ait iki adet Kur'ân-ı Kerimlerin kitap sanatları açısından incelenmiş ve eserlerde yer alan bezemeli alanlar, çizim ve resimleriyle birlikte sunulup, tezyinatlı alanlar ise ayrıntılarıyla analiz edilmiştir. IV. bölüm iki el yazması Kur'ân-ı Kerim'in bezemelerinin desen, renk, kompozisyonlarının değerlendirme ve karşılaştırılması yapılmış ve sonuç kısmıyla da tez tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study consists of four chapters; in the first chapter, we focus on the phases of development of the Arts of Illumination, Calligraphy, Binding, Ebru, Miniature, Silhouette-Cutting included in the book arts. In the second chapter, the history of the manuscripts, the preparation phases and the decorated areas in the Quran have been discussed. In the third chapter, Suleymaniye Library and two Qur'ans dated back the 16th and the 17th centuries in Fazil Ahmed Pasha collection in this library were studied in terms of the book arts and decorated areas in the works were presented together with their drawings and paintings, and the decorated areas were analyzed in detail. The thesis is concluded with the fourth chapter where pattern, color and composition of two hand written Holy Qur'ans' ornamentations are evaluated and completed.