Endemik bitkilerin ebru sanatının nesnesi olarak sanat alanına yeni form olarak kazandırılması
The earning of endemic plants as a new form to the field of art as a object of the marbling art
  1. Tez No: 651955
  2. Yazar: KADİR TUZCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ELİTOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada ebru sanatına konu nesnesi olarak Erzurum ili ve çevresinde bulunan endemik bitki türlerinden“Onosma Circinatum”(emzik otu) ve“Papaver Ttriniifolium Boiss”(turuncu gelincik) seçilmiş ve plastik sanatlar alanına farklı bir form olarak sunulmuştur. Türk el sanatları arasında önemli yere sahip olan Ebru/Marbling sanatı 24-29 Kasım tarihleri arasında 190 ülkenin katılımıyla Paris'te gerçekleşen UNESCO'nun Somut Olmayan Kültürel Miras Hükümetlerarası Komite toplantısında 2014 yılında, UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası olarak dünyanın ortak miras listesine kabul edilmiştir. Sosyo-ekonomik, kültürel ve teknolojik alanlardaki gelişmelerle birlikte, tüketicilerin turizm endüstrisi alanındaki ürün ve hizmet konusundaki tüketim davranışlarında farklılıklar oluşmuştur. Turizm dinamizminde deniz, kum, güneş anlayışı yerini doğa, tarih ve kültürel değerler içeren alternatif turizm ürünlerine bırakmaktadır. Özellikle kültür turizmi kavramı, toplumların kültürel mirasını korumanın ve kültürel mirası korumanın önemi ile ortaya çıkmıştır. Türk kültüründe zengin bir tarihe ve zengin kültürel değerlere sahip genelde geleneksel sanatlar, özelde Ebru sanatı ve bu çalışmada Ebru sanatına Erzurum çevresinde bulunan endemik bitki türlerinin konu edinmesiyle kültürel değeri koruyup sürdürülebilirliği ve hatıra sınıfında kişisel veya hediyelik eşya olarak turizme yönelik ürün çeşitlendirmesi stratejilerine zenginlik katması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, os Onosma Circinatum ve (spout grass) and aver Papaver Ttriniifolium Boiss "(orange poppy), one of the endemic plant species in and around Erzurum, were chosen as the subject of marbling art and presented as a different form to the field of plastic arts. Ebru / Marbling, which has an important place among Turkish handicrafts, was accepted to UNESCO's intangible cultural heritage list in 2014 at UNESCO's Intangible Cultural Heritage Intergovernmental Committee meeting held in Paris with the participation of 190 countries between November 24-29. It was. Along with the developments in socio-economic, cultural and technological fields, there have been differences in consumer behavior in terms of products and services in tourism industry. In the dynamism of tourism, the understanding of sea, sand and sun is being replaced by alternative tourism products that include nature, history and cultural values. Especially the concept of cultural tourism has emerged with the importance of protecting the cultural heritage of societies and preserving cultural heritage. The aim of this study is to enrich the strategies of productive diversification for tourism as a personal or souvenir in the souvenir class by preserving the cultural value with the traditional arts having a rich history and rich cultural values in Turkish culture.