İngiltere'nin sağlık politikaları ile Türkiye'deki sağlık dönüşüm politikalarının karşılaştırması
Comparison of the health transformation in Turkey with the UK's health policy policies
- Tez No: 651990
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR YARAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırma İngiltere ve Türkiye'nin dönemsel olarak sağlık politikalarının karşılaştırılması amacı ile yapılmıştır. İngiltere'nin geçmişten günümüze, AB'ye giriş ve çıkış sürecinde, ekonomik ve toplumsal tüm olayların sağlık politikasına etkisi ile Türkiye'nin 2002 yılı itibariyle sağlık dönüşümünün kategorik evrimi ve dönüşüm süreci politikalarının hangi şekillerde etkide bulunduğunu ve hangi dönüşüm süreçlerinin gerçekleştiğinin karşılaştırmasıdır. Sağlıkta dönüşüm programı çerçevesinde, birden fazla dala ayrılan sağlık sigortalarının tek çatı altında toplanması, kurumsal hastanelerin Sağlık Bakanlığı'na bağlanması, hastanelerin kendi finansal ve idari hizmetlerini yapması için özerk hale getirilmesi ve bunları yürüten, ayrıca Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan bugüne kadar çeşitli sağlık politikalarının uygulandığını ve bu dönemlere göre farklılık gösterdiğini çalışmalarında görülmektedir. İngiltere'nin ise geçmişten günümüze siyasi ve ekonomik göstergeler açısından olduğu kadar sağlık politikaları ve uygulamaları açısından da dünyada önemli bir yere sahip olduğu görülmektedir. Özellikle NHS süreçleriyle birlikte İngiltere önemli aşamalara gelmiş, bu aşamaların olumlu ve olumsuz yönleri görülmektedir. Kavramsal bir yapıda kurgulanan çalışmanın kapsamında, kurulduğu günden günümüze Ulusal Sağlık Sistemi'nin yapısal özellikleri ve geçirdiği yasal ve yönetimsel politikalar yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
England and Turkey the comparison of this research with the goal of health policies is periodically reviewed. England from the past to the present, the EU is in the process of entry and exit, economic and social evolution of Turkey's Health Transformation Health Policy 2002 of all events and the categorical and conversion processes conversion processes in which the policies have been compared and at which the count has been done in the shapes. Within the framework of the Health Transformation Program health insurance assumed that gathers under one roof to more than one branch linked to the corporate hospitals the Ministry of Health, Hospital financial services and administrative autonomous public hospital and that has been made in carrying them out has experienced a major transformation with the establishment of the association. Also since the date of the Republic of Turkey, various health policies that are being implemented in the study may differ according to the period and is observed. In terms of political and economic indicators of Britain from the past to the present as it is has an important place in the world in terms of health policies and practices is observed. In particular, in conjunction with the European Union the UK has come to a significant stage in the process, shows the positive and negative aspects of this stage. It was based on a conceptual structure within the scope of the study, the structural characteristics of the National Health System from its inception to the present day, and his legal and administrative policies are included.