Modern fetva kurumlarının verdiği tıbbî fetvaların tahlili (Mecmau'l-Fıkhî'l İslamî ed-Düvelî örneği)
The analysis of medical fatwas issued by modern fatwa institutions: In the case of international Islamic fiqh academy
- Tez No: 651989
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE ÖZAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Modern tıbbın sağladığı geniş imkanlar insan tasavvurunun çok ötesine ulaşmış ve tıbbî alanda birçok yeni uygulama ortaya çıkmıştır. Bu durum, beraberinde birçok dini ve etik tartışmayı ve cevap bekleyen meseleyi gündeme getirmiştir. Modern teknolojiyle ortaya çıkan ve insan bedeni üzerinde gerçekleşen tıbbî uygulamaların fıkhî ve etik boyutları ise sürekli olarak tartışılmaktadır. Bu tartışmaları gündemine alanlardan biri de modern fetva kurumlarıdır. Günümüzdeki modern fetva kurumları karmaşık olan biyoetik meselelere çözümler üretmek adına birtakım çalışmalar yapmaktadırlar. Bu fetva kurumlarının en önemlilerinden biri de Mecmau'l-Fıkhî'l İslamî ed-Düvelî'dir. Birçok konuda fetvası bulunan Mecmau'l-Fıkhî'l İslamî ed-Düvelî'nin tıbbî fetvaları bu çalışmanın temelini oluşturmakta ve çalışma boyunca bahsi geçen fetva kurumunun bugüne kadar vermiş olduğu tıbbî fetvaların fıkhî, tıbbî ve etik açılardan tahlili yapılmıştır. Çalışmada öncelikli olarak mezkûr fetva kurumunun tıbbî kararları konularına göre çeşitli başlıklar altında tasnif edilmiştir. Sonrasında ise kararların farklı açılardan tahlili yapılmış ve son olarak Mecmau'l-Fıkhî'l İslamî ed-Düvelî'nin tıbbî fetvalarında kullandığı fıkhî yöntem ve prensipler ile fetva verirken nasıl bir yöntem takip ettiği ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The wide possibilities provided by modern medicine have gone far beyond human imagination and many new applications have emerged in the medical field, and this effectuated many religious, ethical discussions, and burning issues. The legal and ethical dimensions of medical practices that do arise from modern technology and take place on the human body are constantly being debated. One of those that take these debates on the agenda is modern fatwa institutions. Modern fatwa institutions today are working on several solutions to complex bioethical issues. One of the most important of these fatwa institutions is Majmaʿ al-Fiqhī al-Islāmī al-Duwalī. The medical fatwas of Majmaʿ al-Fiqhī al-Islāmī al-Duwalī that issued in many subjects form the basis of this study, and the medical fatwas given by it have been analyzed in terms of legal, medical, and ethical aspects in the course of the study. In the study, the medical fatwas of the above-mentioned fatwa institution were classified under various titles according to their content. Later, fatwas were assayed from various perspectives, and finally, the method used by Majmaʿ al-Fiqhī al-Islāmī al-Duwalī while issuing fatwas, and legal methods and principles used in the medical fatwas were examined.