Örgüt kültürü ve iş tatmini ilişkisinde rol belirsizliği ve kuşak farklılıklarının etkisi
The effect of role ambiguity and generation differences on the relationship of organizational culture and job satisfaction
  1. Tez No: 651997
  2. Yazar: YAHYA KATI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER BOLAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
Bu çalışmanın amacı, örgüt kültürü ve iş tatmini ilişkisinde rol belirsizliği ve kuşak farklılıklarının etkisini belirlemektir. Çalışmanın örneklemi Balıkesir, Bursa ve İstanbul'da faaliyet gösteren banka çalışanlarından oluşmaktadır. Çalışmanın verileri çevrimiçi anketler aracılığıyla toplanmıştır. Bu kapsamda üç yüz doksan bir anket analiz edilmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre, klan kültürünün (β = 0.50, p < 0.01), adhokrasi kültürünün (β = 0.45, p < 0.01), hiyerarşi kültürünün (β = 0.44, p < 0.01) ve pazar kültürünün (β = 0.45, p < 0.01) iş tatmini üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkiye sahip oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate whether there is a significant effect of the role ambiguity and generation differences on the relationship of organizational culture and job satisfaction. The sample of the study consists of bank employees operating in Balıkesir, Bursa and Istanbul. Tha data of the study were collected through online questionnaires. In this frame, three hundred ninety one questionnaires were analyzed. The results of the study showed that clan culture (β = 0.50, p < 0.01), adhocracy culture (β = 0.45, p < 0.01), hierarchy culture (β = 0.44, p < 0.01) and market culture (β = 0.45, p < 0.01) have significant and positive effect on job satisfaction.