Travel, religion and politics in Thomas Hope's Anastasius, or memoirs of a Greek
Thomas Hope'un Anastasius, or memoirs of a Greek eserinde gezi, din ve politika
  1. Tez No: 651998
  2. Yazar: KORAY TUNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CHARLES DANIEL SABATOS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu tezin amacı Thomas Hope'un uzun zamandır unutulmuş olan Anastasius, or Memoirs of a Greek (1819) isimli önemli eserini gezi, din ve politik temaları açısından analiz etmektir. Tez gezi yazısını, Hope'un romanını yazmasına büyük ölçüde katkı sağlayan kişisel tecrübeler edindiği Şark gezileri ve tarihsel gerçekler üzerinden incelemektedir. Bu çalışma ayrıca, Hope'un Doğuyu ve kültürünün büyük bir parçası olan İslamiyeti, Türkler ve Araplarla birlikte sistematik olarak şeytanlaştırması yüzünden Şarkiyatçı bakış açısı ile Hope'un kişisel gözlemleri arasındaki paralelliği gözler önüne sermektedir. Çalışmada ayrıca gezi yazısının ve dini unsurların Şarka ait en derin kurumlara nüfuz için nasıl kullanıldıkları örneklendirilmektedir. Son olarak, çalışma onsekizinci ve ondokuzuncu yüzyıllarda yaygın olan filhelenizme ve Hope'un anti-kahramanı üzerindeki tasvirlerine ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to analyze Thomas Hope's long-forgotten yet influential novel Anastasius, or Memoirs of a Greek (1819) in terms of travel, religion, and politics. It examines travel writing with historical facts as well as Hope's personal experiences in the Orient, which shaped his novel to a great extent. It also demonstrates the parallelism between Hope's observations and the Orientalist point of view on religion and politics, as he systematically demonizes the East and Islam along with the Turks and Arabs. The study also exemplifies how religion and travel writing are used by the West as tools to penetrate the deepest institutions of the Orient. Finally, the study sheds light on Philhellenism which was popular in the eighteenth and nineteenth centuries and its representations in Hope's anti-hero.