Sağlıklı bireylerde, fleksör ve ekstansör kaslara odaklanmış servikal spinal stabilizasyon egzersiz programlarının servikal kaslarda oluşturduğu morfolojik değişikliklerin manyetik rezonans görüntüleme ile incelenmesi
Investigation of morphological changes of cervical spinal stabilization exercise programs focused on flexor and extensor muscles in cervical muscles by magnetic resonance imaging in healthy individuals
  1. Tez No: 652044
  2. Yazar: ERDİ KAYABINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEZİRE KÖSE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi-Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma fleksör ve ekstansör kaslara odaklanmış servikal spinal stabilizasyon (SSS) egzersiz programlarının, servikal kaslarda meydana getirdiği etkileri incelemek amacıyla planlandı. Çalışmaya 27 sağlıklı, gönüllü erkek üniversite öğrencisi dahil edildi. Çalışmaya katılan tüm bireylere T2 relaksasyon süresi ve anatomik enine kesit alanı ölçümleri, servikal kasların kuvvet ve endurans ölçümleri, eklem hareket açıklıklarının (EHA) ölçülmesi ve postür analizlerinden oluşan değerlendirmeler, egzersiz programları başlamadan önce ve 8 haftalık egzersiz programı sonrasında olmak üzere iki defa uygulandı. Bireyler“fleksiyon odaklı”ve“ekstansiyon odaklı”SSS egzersiz grupları ve“kontrol grubu”olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Her iki egzersiz grubundaki bireylere, haftada 2 defa toplam 8 hafta, bir gruba fleksiyon odaklı diğer gruba ekstansiyon odaklı SSS egzersizleri uygulandı. Kontrol grubundaki bireylere ise 8 hafta süresince hiçbir uygulama yapılmadı.
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate the effects of cervical spinal stabilization (CSS) exercise programs focused on flexor and extensor muscles in cervical region. Twenty-seven healthy volunteer male university students were included in the study. Evaluations consisting of T2 relaxation time and anatomical cross-sectional area measurements, strength and endurance measurements of cervical muscles, measurement of joint range of motion and posture analysis were applied to all individuals participating in the study twice, before the exercise program started and after the 8-week exercise program. The individuals were divided into 3 groups as“flexion focused”and“extension focused”CSS exercise groups and“control group”. CSS exercises focused on flexion in one group and extension in the other group were applied to individuals in both exercise groups twice a week for a total of 8 weeks. No application was applied to the individuals in the control group. Evaluations were applied to all individuals twice, before the exercise programs started and after the 8-week exercise programs.