Mersin ilinde süs bitkileri sektörünün mevcut durumu, sorunları ve çözüm önerileri
Current situation, problems and solution recommendations of ornamental plants in Mersin
  1. Tez No: 652065
  2. Yazar: ZEYNEL ABİDİN AKSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU ÇIĞ, PROF. DR. NALAN TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın çalışma amacı Mersin İli ve İlçelerindeki süs bitkileri üretimi ile uğraşan işletmelerin karşılaştıkları problemleri 2019 yılı anket çalışmaları ile destekleyerek belirlemek ve problemlere çözüm önerileri getirmektir. Mersin İli ve İlçelerinin gerek iklim, gerekse coğrafi konumu açısından sera ve açık alanda on iki ay boyunca süs bitkileri yetiştiriciliği için uygun bir konumda bulunması; ilin büyük bir metropolitene ve bitkisel ürün giriş-çıkış özelliği taşıyan limana ve gümrüklerinin mevcudiyeti nedeniyle ulusal-uluslararası alanda üretim ve pazarlama ağına sahip olması buradaki işletmecilerin süs bitkileri yetiştiriciliğine duydukları ilginin artmasına ve ticari bir alt sektör oluşturmasına neden oluşturmuştur. Mersin İlinin iklim yapısı, vejetasyon dönemi, pazarlama olanağı, ucuz ve kaliteli yetiştiriciliğe olanak vermesiyle nedeniyle avantajlı bir konuma sahiptir. Mersin İlinin konumunu ve önemini ifade edebilmek için daha çok şahıslar, kurumlar ve işletmecilerden alınan istatistiksel veriler mevcut durumu göstermiştir. Sektörün büyük bir çoğunluğu öz kaynakları ile kurulup faaliyet yürütmektedir. İşletmeciler örgütlenme konusunda genellikle istekli olup süs bitkileri üretimine devam edeceklerini söylemişler ve üretimi arttırmaya yönelik görüş bildirmişlerdir. Ayrıca bölgede örgütlenme genellikle aile işletmeciliği şeklindedir. Yapılan tespitlerde üretim yapan işletmelerin büyük çoğunluğu işletmelerini daha ileriye taşımak, büyütmek ve üretim deseni çeşitliliğini arttırmayı istemektedir. Resmi istatistiklerle üretim ile ticaret potansiyeli saptanmaya çalışılmıştır. İşletmelerde daha çok kesme çiçek üretimi yapılmakta ve iç mekân ile dış mekân üretimi ve pazarlamaya yönelik işletme sayıları da artış göstermektedir. Yapılan anketlerle sorunların tespiti belirlenmiş, üreticilerin yeterli teknik bilgiye, kalifiye eleman dediğimiz yetişmiş personele ve üretici birliklerle yeteri kadar iletişim kuramadıklarından yeteri örgütlenmeye sahip olamadıkları; daha çok kendi bildikleri yöntemlerle yetiştiricilik yaptıkları, tarımsal yeniliğe açık olarak gözükmelerine rağmen yeteri kadar risk alamadıklarından yeniliğe kapalı oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the problems faced by the enterprises dealing with the production of ornamental plants in Mersin Province and its districts by supporting them with 2019 survey studies and to offer solutions to the problems. Mersin Province and its districts are in a suitable location for growing ornamental plants for twelve months in the greenhouse and open field in terms of both climate and geographical location; The fact that the province has a large metropolitan area and a port that has the feature of entry and exit of plant products and a national-international production and marketing network due to the presence of its customs has caused the interest of the operators here to increase and create a commercial sub-sector. Mersin Province has an advantageous position due to its climate structure, vegetation period, marketing opportunity, cheap and high quality cultivation. In order to express the position and importance of Mersin Province, statistical data obtained mostly from individuals, institutions and operators showed the current situation. The majority of the sector is established and operates with its own resources. The operators are generally willing to organize and stated that they will continue to produce ornamental plants and expressed their opinion to increase production. In addition, there is generally a family business organization in the region. According to the determinations made, the majority of the manufacturing enterprises want to move their businesses further, grow them and increase the variety of production patterns. Production and trade potential were tried to be determined with official statistics. More cut flowers are produced in businesses, and the number of businesses for indoor and outdoor production and marketing is increasing. Problems were identified through surveys, and the producers did not have enough technical knowledge, trained personnel, which we call qualified personnel, and they could not have enough organization because they could not communicate adequately with producer unions; It has been determined that they mostly cultivate with the methods they know, and although they seem open to agricultural innovation, they are closed to innovation because they cannot take enough risks.