Elma içkurdu Cydia pomonella (L.) (Lepidoptera: Tortricidae)'ya karşı çiftleşmeyi engelleme tekniğinin uygulanması
Application of the mating disruption technigue againstcodling moth Cydia pomonella (L.) (Lepidoptera: Tortricidae)
  1. Tez No: 652066
  2. Yazar: GÜLSER CANDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT MURAT ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışma 2018 ve 2019 yıllarında Elma içkurdu (Cydia pomonella (L.)) (Lep.: Tortricidae)'ya karşı çiftleşmeyi engelleme metodu (ÇE), Isomate-C Plus feromon yayıcıları kullanılarak Kahramanmaraş ili Onikişubat ilçesinde 10 da'lık Braeburn, Red Gala, Red Fuji, Mondial Gala, Red Chief, Galaxy Gala, Golden Smith ve Golden B elma çeşitlerinde yürütülmüştür. Kontrol alanı (KA) olarak ise Kahramanmaraş ili Tekir ilçesinde 15 da'lık Granny Smith, Golden ve Starking çeşitlerinde yürütülmüş ve bakımı üretici tarafından kimyasal mücadele uygulamaları yapılmıştır. Çiftleşmeyi engelleme (ÇE) alanında 2018 yılında toplam ergin C. pomonella sayısı 37 olurken, bulaşıklık oranı %9,07 olmuştur. Elma içkurdu'nun 1. ve 2. dölüne karşı 2 kez Bacillus thuringiensis ssp. kurstaki uygulanmıştır. ÇE alanında kullanılan Isomate-C Plus feromon yayıcının hasat sonuna kadar salım oranı ise %12,34 olmuştur. Kontrol alanında (KA) ise toplam ergin C. pomonella sayısı 1136 olurken, bulaşıklık oranı %43,69 olmuştur. Üretici tarafından KA'nda C. pomonella'ya karşı 6 kez insektisit uygulanmıştır. Aynı şekilde ÇE alanında 2019 yılında toplam ergin C. pomonella sayısı 18 olurken, bulaşıklık oranı %8,38 olmuştur. Elma içkurdu'nun 1., 2. ve 3. dölüne karşı 3 kez Bacillus thuringiensis ssp. kurstaki uygulanmıştır. ÇE alanında kullanılan Isomate-C Plus feromon yayıcının hasat sonuna kadar salınım oranı ise %10,95 olmuştur. KA'nda ise toplam ergin C. pomonella sayısı 1256 olurken bulaşıklık oranı %38,93 olmuştur. Üretici tarafından KA'nda C. pomonella'ya karşı 6 kez insektisit uygulanmıştır. Sonuç olarak bu çalışmada çiftleşmeyi engelleme tekniğinin C. pomonella'ya karşı büyük ölçüde önerilebileceği, eğer bulaşıklık oranı ekonomik zarar eşiğinin (%5) üzerine çıktığında biyolojik bir insektisit olan Bacillus thuringiensis ssp. kurstaki gibi bir insektisitle desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in Onikişubat district, Kahramanmaraş province in 2018 and 2019 by using the method of mating disruption technique with Isomate-C Plus dispensers against the codling moth (Cydia pomonella (L.)) (Lep.: Tortricidae) in apple of the varieties 'Braeburn, Red Gala, Red Fuji , Mondial Gala, Red Chief, Galaxy Gala, Golden Smith and Golden B of about 10 da. In the control area (KA), chemical control applications were made by the producer in 15 da Granny Smith, Golden and Starking varieties in Tekir district, Kahramanmaraş province. In 2018, the total number of adult C. pomonella in the field of CE was 37, while the infestation rate was 9.07%. Against the 1st and 2nd generations of C. pomonella, 2 times Bacillus thuringiensis ssp. kurstaki were used with mating disruption treatment. The release rate of Isomate-C Plus pheromone dispensers used in the EI field until the end of the harvest was 12.34%. In KA, the total number of adult C. pomonella was 1136, while the infestation rate was 43.69%. Insecticide was applied 6 times against C. pomonella in KA by the producer. In 2019, the total number of adult C. pomonella in the field of CE was 18, while the infestation rates was 8.38%. Against the 1st, 2nd and 3rd generations of C. pomonella 3 times Bacillus thuringiensis ssp. kurstaki were used with mating disruption treatment. The release rate of the Isomate-C Plus pheromone emitter used in the EI field until the end of the harvest was 10.95%. In KA, the total number of adult C. pomonella was 1256, while the infestation rate was 38.93%. Insecticide was applied 6 times against C. pomonella in KA by the producer. In conclusion, this study suggests that mating disruption technique can be used against C. pomonella on a large scale, unless it should be supported by a biological insecticide as Bacillus thuringiensis ssp. kurstaki as infestation rate exceeds the economical threshold levels (5%).