Kahramanmaraş koşullarında farklı organik toprak karışımlarının nohut bitkisinde verim ve verim unsurları üzerine etkisinin belirlenmesi
Determining the effects of different organic soil mixtures on yield and yield components in chickpeas in under Kahramanaraş conditions
  1. Tez No: 652064
  2. Yazar: SALTUK BUĞRAHAN KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇÖLKESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri deneme alanında 2018/2019 yılında 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Organik gübre olarak kullanılan, toprak solucanı gübresi, büyükbaş hayvan gübresi, leonardit ve suni gübre kullanılarak (konvansiyonel tarım teknikleri ile yetiştirilerek) nohut bitkisinde verim ve kalite özelliklerinin etkileri üzerine yapılmış bir çalışmadır. Denemede bölgede yaygın olarak yetiştirilen Göksu isimli nohut çeşidi kullanılmıştır. Çalışmada, Bitki boyu (cm), ana dal sayısı (adet /bitki) , çiçeklenme süresi (gün), bitkide bakla sayısı (adet/bitki), bitkideki dane sayısı (adet/bitki), bin dane ağırlığı (g), dekara dane verimi(kg da-1) , ilk bakla yüksekliği, olgunlaşma gün sayısı, ham protein (%) , ham yağ (%) , ham karbonhidrat özellikleri ile topraktaki pH, OM, % kireç, N, P, K, düzeyleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in Kahramanmaraş Sütçü İmam University Faculty of Agriculture Field Crops Experiment Area in 2018/2019 with 3 repetitions. It is a study on the effects of yield and quality traits in chickpea plants using earthworm manure, bovine manure, leonardite and artificial fertilizer (grown by conventional farming techniques), which are used as organic fertilizers. A chickpea variety named Göksu, which is widely grown in the region, was used in the experiment. In the study, plant height (cm), number of main branches (piece / plant), flowering time (day), number of pods per plant (piece / plant), number of grain per plant (piece / plant), thousand grain weight (g), grain per decare yield (kg da-1), first pod height, number of ripening days, crude protein (%), crude oil (%), crude carbohydrate characteristics and soil pH, OM,% lime, N, P, K, levels were examined.