6 and 7 September 1955 incidents, an anthropological case analysis in the context of the collective memory and media
Toplumsal bellek ve medya bağlamında 6 ve 7 Eylül 1955 Olayları'nın antropolojik vaka analizi
- Tez No: 652100
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN DEMET LÜKÜSLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Araştırma, Türkiye'deki Rum toplumunun olaylarının üzerinden uzun bir zaman geçmesine rağmen 6 ve 7 Eylül 1955 İstanbul olaylarını nasıl algıladığına ve Demokrat Parti hükümetinin medya araçlarını yeni ve ulusal bir kolektif hafıza oluşturmak için devlet aygıtı olarak iş birliği içinde nasıl kullandığına odaklanmayı amaçlıyor. Hükümetin amacı, 6 ve 7 Eylül 1955 İstanbul Olaylarının azınlıkların doğuş, yerinden edilme ve rıza gösterme aşamalarını değiştirmek olarak kabul edilebilir. Bu araştırma, saha çalışmasından toplanan verileri etnografik görüşmeler, katılımcı gözlemleri ve odak grupları gibi etnografik yöntemlerle analiz eder. 6 ve 7 Eylül 1955 İstanbul olayları, Türk hükümetinin bir olay aracılığıyla azınlık haklarını nasıl hızla ortadan kaldırdığını anlamak için benzersiz bir örnek olarak görülebilir.
Özet (Çeviri)
The research focuses on how the Rum community in Turkey perceives the incidents, although a long time has passed since the 6 and 7 September 1955 Istanbul incidents, and how the Democratic Party government used the media tools collaboratively as a state apparatus to create a new and national collective memory. The D.P government's aim could be accepted to change the minorities' native-ness, displacement, and acquiescence stages after the 6 and 7 September 1955 Istanbul Incidents. This research analyses the collected data from fieldwork through ethnographic methods such as ethnographic interviews, participant observation, and focus groups. 6 and 7 September 1955 İstanbul incidents can be read as a unique example to understand how the D.P government quickly destroyed the right of minorities through an incident.